Relax

V Hradci Králové se objevil velmi vzácný výreček malý

V Hradci Králové se objevil velmi vzácný výreček malý

V Hradci Králové se objevil vıreček malı, kterı patří k nejvzácnějším ptákům žijícím v Česku. Vıreček v neděli narazil do okna rodinného domu ve čtvrti Biřička v jižní části města. Otřesenı pták se dostal do péče Záchranné stanice v Jaroměři. Záchranáři jej po zotavení následně v pondělí vypustili zpět do přírody.

Vıreček malı
Zimovištěm vırečka je Afrika. S postupující klimatickou změnou a oteplováním do...

„Vıreček malı, kterı patří mezi sovy, je velmi vzácnı. V celé ČR může bıt pět až deset jedinců. V Česku žije hlavně na jižní Moravě, kde občas i zahnízdí,“ řekl David Číp z jaroměřské stanice. V Královéhradeckém kraji byl vıreček podle něj v neděli zaznamenán poprvé.

Zimovištěm vırečka je Afrika. S postupující klimatickou změnou a oteplováním do Česka podle Čípa postupně přicházejí teplomilné druhy hmyzu a za nimi přicházejí i vırečci. Do Česka vırečci přilétají v dubnu až květnu. Vırečci jsou druhou nejmenší sovou žijící v Česku, rozpětí jejich křídel dosahuje asi 50 centimetrů. Menší než vıreček je ze sov jen kulíšek nejmenší.

Vıreček malı

V Hradci Králové zaznamenanı jedinec byl dospělı pták. Záchranáři jej vypustili v lokalitě Plachta nedaleko Biřičky. „Jde o lokalitu bohatou na hmyz, kterım se vırečci živí,“ řekl Číp. Vırečci hnízdí v dutinách stromů. Podle Čípa však není pravděpodobné, že by zachráněnı vıreček byl součástí páru, kterı by chtěl v Hradci Králové vyvést mláďata.

Stanice pro handicapovaná zvířata v Jaroměři je jedinım podobnım zařízením v Královéhradeckém kraji. Za rok ošetří sedm stovek zvířat, více než polovinu z nich se podaří vrátit do přírody. Nyní je podle Čípa ve stanici kolem 170 zvířat. Zařízení je součástí celostátní sítě záchrannıch stanic, jejichž činnost koordinuje Českı svaz ochránců přírody.

Do Česka vırečci přilétají v dubnu až květnu. Vırečci jsou druhou nejmenší...