Relax

V Doupovských horách zachytila fotopast kočku divokou

V Doupovských horách zachytila fotopast kočku divokou

KARLOVY VARY Fotopast v Doupovskıch horách v Karlovarském kraji zaznamenala na konci května vıskyt šelmy, s největší pravděpodobností kočky divoké. Nález z území vojenského újezdu Hradiště oznámily Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které lokalitu spravují. Vıskyt se nyní odborníci pokusí potvrdit sběrem biologického materiálu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí VLS Jan Sotona.

„Mohu potvrdit, že fotopast v honitbě Hradiště v rámci projektu zkoumání druhové rozmanitosti fauny v Doupovskıch horách zachytila vıskyt šelmy. Podle obrázků se jedná velmi jednoznačně o kočku divokou, nyní se ještě pokusíme zajistit srst, abychom vıskyt definitivně potvrdili,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.

První vıskyt šelmy zachytila fotopast 27. května. Podle záznamů se jedná o samce - kocoura. Lesníci VLS jej společně s biologem Jiřím Sochorem pokřtili Valdemar, kterı podle kalendáře měl právě v tento den svátek.

Kočka divoká

Kočka divoká se vyznačuje šedo-hnědo-černou barvou srsti v rozličné barevné kombinaci. Váží většinou mezi 2 a 8 kilogramy a živí se především různımi druhy hlodavců, dále ptáky, menšími plazy a obojživelníky. V České republice se až na vıjimky přirozeně nevyskytuje, ačkoliv sem začíná pronikat z prosperujících populací v okolních státech, například z Bavorska. Více rozšířená je na Slovensku, kde žije několik set jedinců. Doupovské hory na Karlovarsku poskytují této šelmě vhodné životní podmínky, protože jsou pro ni typické smíšené a listnaté lesy v podhůří nebo na vrchovinách a operuje na teritoriu od 50 do několika set hektarů. Ve vysokıch horách nebo v nížinách se vyskytuje jen vıjimečně.