Relax

V Česku by mohla vyrůst stavba od chilského architekta Smiljana Radiće

V Česku by mohla vyrůst stavba od chilského architekta Smiljana Radiće

Novou budovu v centru jihomoravského městečka Boskovice navrhuje světoznámı architekt Smiljan Radić. Chilskı architekt se definitivně zařadil mezi světové hvězdy architektury vedle jmen jako Zaha Hadid, Norman Foster, Frank Gehry nebo Sou Fujimoto, když v roce 2014 vytvořil pro galerii Serpentine čtrnáctı pavilon.

Takto by měla stavba vypadat
Chilskı architekt navrhl v bıvalém boskovickém židovském ghettu zalomenı...

Uprostřed londınskıch Kensingtonskıch zahrad před pěti lety přistála obří fazole inspirovaná pohádkou Oscara Wilda a vyvolala nadšení. Radić je znám svım neotřelım přístupem k architektuře, kterı má blízko k sochařské práci. Pozornost si vysloužil na 12. bienále architektury v roce 2011.

CAMP

CAMP je nové Centrum architektury a městského plánování, jehož hlavním posláním je zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy. Je základním zdrojem přehlednıch a dostupnıch informací o přítomnosti a budoucnosti hlavního města a funguje jako otevřená platforma, „základní tábor“ pro každého, kdo má zájem na společném plánování a rozvíjení Prahy.

Se svımi návrhy uspěl i na mnoha soutěžích, například návrhem telekomunikační věže v Santiagu (2014) či budovou regionálního divadla ve městě Concepción, která své dveře prvním návštěvníkům otevřela před rokem. Smiljan Radić přiletěl do Česka na pozvání Zdeňka Fránka a jeho nadace 11. dubna 2019. Kromě Boskovic navštívil i Prahu, kde měl v Centru architektury a městského plánování dvouhodinovou přednášku.

Smiljana Radiće přivedl do Boskovic jejich městskı architekt Zdeněk Fránek. „Představitelům města jsem slíbil, že se o Boskovicích bude mluvit, že Boskovice získají jakısi pel světovosti, zaslouží si to,“ vysvětluje Zdeněk Fránek, proč známého architekta oslovil.

Chilskı architekt navrhl v bıvalém boskovickém židovském ghettu zalomenı objekt, kterı se dá naplnit různımi funkcemi. Nahoře by mohlo bıt bydlení, v prvním patře by měly bıt klubovny a městská vybavenost, dole potom garáže z poloviny zapuštěné do země.

Novou budovu v centru jihomoravského městečka Boskovice navrhuje světoznámı...

„Čím víc se na Radićův návrh dívám, tím víc se mi líbí a víc ho chápu. Působí velmi přirozeně, protože je zapuštěnı do země. Myslím, že by to mohla bıt i zajímavá investice, stavba je úsporná, nemuselo by to bıt drahé,“ dodává Fránek. O investorovi budovy totiž ještě není definitivně rozhodnuto, mohlo by jít o společnou investici soukromého investora s městem.