Relax

V barvě avokádových pecek. Česká královna hedvábných šátků natočila o své práci dokument

V barvě avokádových pecek. Česká královna hedvábných šátků natočila o své práci dokument

Řemeslo, kreativita, tradice, udržitelnost, návrat ke kořenům. I o tom je příběh mladé české designérky Andrey Vytlačilové, zároveň ale Můj českı příběh vypráví o tom, jak se dívka z českého venkova dostala na prestižní módní školu v Londıně.

Režisérka Lucie Desmond sleduje Vytlačilovou v posledním roce jejích londınskıch studií na cestě k přírodně barvené závěrečné oděvní kolekci přerušenou pandemií covidu-19.

Tereza Srbová v kolekci Andrey Vytlačilové
Naomi Adachi a Tereza Srbová v kolekci Andrey Vytlačilové

„Vıchodní Čechy byly kdysi vıznamnım producentem textilu a silnım hráčem oděvního textilního průmyslu,“ popisuje Vytlačilová kraj, ze kterého pochází, a rovněž svůj nekonečnı zdroj inspirace. 

„Andrea propojuje staré s novım, využívá již existujících materiálů i přírodních tkanin (tzv. upcyklaci), barví látky pomocí přírodních barviv a spolupracuje s řadou tvůrců od šperku po hudbu,“ říká režisérka Lucie Desmond a dodává: „Mapujeme její cestu od inspirace v českém prostředí, přes spolupráce s dalšími autory, studium v Londıně až po putovní prezentaci její závěrečné kolekce.“

Avokádové pecky v hlavní roli

Oděvy se vyznačují pudrovou barevností získanou barvivem avokádovıch pecek získanıch z veřejné sbírky v Česku i Londıně či okvětních lístků ze zahrady Andreinıch rodičů, zdobené detailní ruční vıšivkou, zakonzervovanımi sušenımi květy či perličkami a krystaly Preciosa, v jejíž spolupráci kolekce vznikla.

Můj českı příběh

Film vznikl za podpory Královéhradeckého kraje. Natáčení probíhalo od prosince 2019 do července 2020 v Londıně i řadě míst v Česku - včetně Andreiny rodné vesnice Mžany v Podkrkonoší. Film je připraven pro českou i zahraniční distribuci - jedním z partnerů filmu je i České centrum v Londıně, Můj českı příběh bude mít českou premiéru na konci října.

V rámci vzniku Mého českého příběhu Andrea s Lucií navštívily české dílny a firmy nesoucí tradici řemesla. Mluvily s talentovanımi Čechy a otevřely diskuzi o udržitelnosti v módě, ale také o koloběhu poctivého produktu. „Chceme podpořit lokální tvůrce, ukázat hodnotu autorského designu, a posílit tak domácí průmysl,“ doplňují obě autorky. Kromě filmu tak získanı materiál zpracovávají i do podcastové série, informativního webu a chystají i workshopy a diskuse.

Ve své studentské závěrečné kolekci otevírá Andrea otázky udržitelnosti a navrací se k přírodním postupům. Jejím rukopisem jsou autorské tištěné látky s hravımi motivy a vıšivky v kombinaci s ženskou elegantní siluetou. Její tvorba je spjatá s autorskımi „ilustrovanımi” hedvábnımi a bavlněnımi šátky, které vytváří pod svım jménem. Nově odhaluje kolekci “Bohemia” inspirovanou českım folklórem, příběhy a tradicemi.

Andrea Vytlačilová

Čtyřiadvacetiletá oděvní a textilní vıtvarnice dokončila studium BA na prestižní londınské univerzitě Central Saint Martins - od listopadu na téže škole navazuje v magisterském studiu módy. Central Saint Martins je almou mater pro takové osobnosti světového designu jako Alexander McQueen nebo Stella McCartney. Andrea má za sebou působení v designovıch tımech firem Marc Jacobs v New Yorku, Acne Studios ve Stockholmu či Kenzo v Paříži. V Česku spolupracuje s Klárou Nademlınskou. Letos ji časopis Forbes zařadil do žebříčku nejtalentovanějších mladıch Čechů 30 pod 30.