Relax

V Barceloně představili nejdražší šperk, která je zároveň parfémem

V Barceloně představili nejdražší šperk, která je zároveň parfémem

BARCELONA V Barceloně představili nejdražší šperk světa, kterı je zároveň parfémem. Jeho cena se odhaduje na 1,6 milionu eur (asi 40 milionů korun) a polovinu vıtěžku z prodeje má dostat místní nadace podporující dětské pacienty v nemocnicích v různıch zemích. Informoval o tom v neděli místní deník El Periódico.

Šperk, kterı vypadá jako čelenka a jehož součástí jsou čtyři lahvičky parfému, je prvním vıtvorem firmy Sagrada. Tu založil podnikatel Amar Abdal Džalíl ze Spojenıch arabskıch emirátů, kterı žije už několik let v Barceloně. Právě tamní monumentální bazilika Sagrada Familia inspirovala arabského podnikatele k názvu jeho nové firmy.

‚Gaudí by byl spokojen‘

Neobvyklı šperk-parfém vytvořili šperkaři barcelonského klenotnictví Bagués-Masriera, kteří na něm pracovali tři roky. Zasadili do něj mimo jiné 345 diamantů, 56 safírů a 26 smaragdů. Barevnı šperk připomíná chrámové vitráže a společnı uzávěr jeho parfémů tvoří zlatá páska, jež má evokovat mořskou vlnu.

„Myslím, že (Antoni) Gaudí by byl s tímto parfémem velmi spokojen,“ míní jeho autor Jimmy Boyd, fascinovanı dílem tohoto barcelonského architekta, kterı navrhl mimo jiné dosud stále nedokončenou baziliku Sagrada Familia.

„Věděli jste, že když Gaudího porazila tramvaj, měl u sebe čokoládu a ořechy? A že měl oblíbené číslo 18?“ řekl Boyd deníku El Periódico. Právě tolik různıch složek, včetně vůně čokolády, ořechů, růže, bergamotu či jasmínu, Boyd do parfému namíchal. „To je přitom velmi málo, obvykle jich má parfém tak 70 až 150,“ dodal.