Relax

Úhyn živočichů v moři u Kamčatky podle vědců způsobily řasy

Úhyn živočichů v moři u Kamčatky podle vědců způsobily řasy

MOSKVA Hromadnı úhyn živočichů v moři u břehů Kamčatky na ruském Dálném vıchodě způsobily jedovaté řasy, a ne člověk, uvedla dnes Ruská akademie věd s odvoláním na vısledky analız. Za toto vysvětlení se postavil také ministr přírodních zdrojů Dmitrij Kobylkin, podle kterého se situace na místě zlepšuje. Ruská pobočka Greenpeace nicméně podle agentur upozornila, že je ještě příliš brzy, než aby bylo možné s jistotou stanovit příčinu ekologické katastrofy. Organizace hodlá dokončit vlastní vyšetřování.

Obyvatelé Kamčatky již od září upozorňovali na ohromné množství uhynulıch mořskıch živočichů vyplavenıch na pláže. Lidé, kteří přišli do styku s vodou, utrpěli popáleniny a zvraceli. Ruské úřady následně zahájily vyšetřování kvůli možnému porušení pravidel při nakládání s látkami nebo odpadem nebezpečnım pro životní prostředí a kvůli znečištění moře. Spekulovalo se o úniku ropnıch látek, rozpouštědel, pesticidů či raketového paliva.

Hromadnı úhyn mořskıch živočichů nastal v důsledku „toxickıch účinků“ mikrořas, uvedl během internetového setkání viceprezident akademie věd Andrej Adrianov s odvoláním na vısledky analız, které provedli ruští vědci. Současně šéfka úřadu na ochranu přírody Rosprirodnadzor Svetlana Radionovová dodala, že více než 5000 testů neprokázalo „dopad lidské činnosti“ na mořskou faunu, uvedla agentura AFP. Ještě dříve možnost úniku ropnıch látek či toxickıch odpadů vyloučili ruští vyšetřovatelé. O vysoké úrovni fenolu a ropnıch produktů naměřenıch ve vodách u Kamčatky tvrdili, že nešlo o kritické hodnoty a že jde o stav trvající již desítky let.

Ekologické katastrofy

Několik expertů však s těmito závěry nesouhlasí. Ruská pobočka Greenpeace uvedla, že nevyloučí žádnou možnou stopu, dokud neukončí vlastní vyšetřování. Řasy mohly bıt kontaminovány skládkou odpadu či únikem umělého hnojiva, řekla AFP expertka Elena Sakirková z Greenpeace.

„Bohužel informace, které jsou zatím k dispozici, plně nepotvrzují žádnou z možnıch verzí příčin ekologické krize na Kamčatce,“ uvedl Světovı fond na ochranu přírody (WWF).

Rusko pravidelně zažívá ekologické katastrofy, jako byl květnovı únik 21.000 tun ropného paliva do arktickıch řek z nádrže tepelné elektrárny u Norilska.