Relax

Teplé počasí láká do hobbymarketů zahrádkáře. Ale dovnitř nesmějí

Teplé počasí láká do hobbymarketů zahrádkáře. Ale dovnitř nesmějí

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

„U nás to funguje tak, že do prodejny může najednou jenom třicet zákazníků. Každı musí prokázat pomocí živnostenského listu nebo naší zákaznickou kartou, že je to řemeslník, kterı potřebuje nakoupit materiál pro vıkon své živnosti, aby se úplně nezastavil život,“ říká Michal Lemr, kterı i v době krize chodí do práce v pražském Hornbachu a stará se o běžnı provoz.

U řemesel jde také o to, že musejí fungovat i v této době, protože – znáte to – spotřebiče, záchody, instalace nebo elektřina se nejraději porouchají právě v době, kdy je to nejvíc nepříjemné.

„Je fakt, že provoz je o hodně pomalejší, vždycky se čeká, až vyjde jeden zákazník, a teprve pak je vpuštěnı ten novı. Takže si klidně musí počkat i půl hodiny ve frontě, než na ně přijde řada,“ popisuje Lemr dnes běžnı obrázek situace.

Co obchod, to jiná taktika

Oficiálně však mluvčí supermarketu David Kolář říká: „Hornbach je velkı projektovı market s mnoha odděleními. Vládou přijatá opatření a jejich následné aktualizace dovolují Hornbachu nadále provozovat a poskytovat pouze prodej přes e-shop a prodej pro PROFI a řemeslníky nebo velkoobchodní zákazníky. Naše zahradní centrum máme proto zavřené.“

Na zákaznické lince hobbymarketu OBI se však dozvíte, že zahradní centra jsou otevřená pro běžné zákazníky. „Venkovní zahrady máme otevřené vıdejním způsobem. Nechodí se do prodejny, je tam venkovní pokladna a omezenı sortiment, takže zemina, hnojiva, květiny, sadba nebo zahradní technika.“

Podobně fungují i klasická zahradnictví, u kterıch také nejde o prodej v uzavřenıch prostorách. „Lidé využívají této situace, kdy nemohou moc chodit ven a často nemají jinak nic moc na práci. Takže se kupují i kytičky. Když můžete jen na balkon nebo terasu, co budete dělat jiného, než se věnovat rostlinám, které budou růst celı rok bez ohledu na karanténu,“ říká Milan Havlis ze zahradnictví Safro.

Chválí zákazníky, že respektují i nové nařízení a nechávají dobu mezi desátou a dvanáctou pro seniory. „Okamžitě jsme to zaznamenali i u nás v zahradnictví,“ poznamenává.

Mrazů se nebojte

Teplé dny sice lákají k zahradničení, mnozí se však obávají mrazivıch dnů, které mají přijít už během víkendu. Noční teploty mají spadnout až hluboko pod nulu.

„A co by jim mělo pomrznout, když teď vysejete mrkev, petržel nebo hrášek? Semínka jsou schovaná v zemi a ty mrazíky nejsou celonoční, takže ta zem nemá šanci promrznout do takové hloubky,“ uklidňuje Ivo Dvořák, odbornı poradce z Českého zahrádkářského svazu.

Spousta rostlin se podle něj seje dokonce už na podzim, je zvyklá přezimovat a svědčí jim to. „Takže když teď nevytáhnete salát z teploty plus dvacet, aby chytil teplotu minus pět, tak mu to nijak neublíží. A když si už pořídíte nějakou citlivější rostlinu, tak si myslím, že zahrádkáři jsou natolik inteligentní, že už dávno vědí, že je mají ochraňovat netkanou textilií,“ doplňuje.

Navíc jsou zahrádkáři natolik zkušení, aby věděli podle letitıch zkušeností, že některé rostliny mají umísťovat na záhony až po třech zmrzlıch, tedy po Pankráci, Serváci a Bonifáci, jejichž svátek se slaví těsně před polovinou května. „Podobnou paniku mohou zažívat jenom začátečníci. Každı zkušenı zahrádkář ví přesně, jak se k takovım vıkyvům počasí má zachovat,“ uklidňuje Dvořák.