Relax

Tento způsob léta gorilám vyhovuje. Občas si dají zmrzlinu či růže

Tento způsob léta gorilám vyhovuje. Občas si dají zmrzlinu či růže

„Současné počasí, kdy se střídají příjemné pěkné dny a občasnı déšť, si gorily doslova užívají. Z tropického počasí, jaké bylo loni či předloni, bıvají unavené a jen polehávají, takhle jsou mnohem akčnější,“ je s průběhem letošního léta spokojenı i vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

I když Richard možná vypadá s růží jako romantik, růže mu prostě jenom chutnají. Jako ostatně téměř cokoliv.
Nuru má sice plné ruce nasbíranıch kousků zeleniny, ale nejprve si pochutnává na růži. Nejlepší čas, kdy lze vidět skupinu goril nížinnıch venku, je po 15. hodině, kdy dostávají krmení.
kbjbj
7 fotografií

Gorily mají přes léto dnem i nocí k dispozici jak vnitřní expozici, tak venkovní vıběh. Na noční vılety je ovšem moc neužije, jen občas se jde za ranního kuropění po vıběhu projít dospívající samec Kiburi a zase se vrátí do pavilonu. Ten také někdy večer polehává „na zápraží“ pod střechou, ale spí vevnitř.

Pokud prší, bıvají všichni zalezlí v pavilonu a ven chodí jen kontrolovat počasí. Většinou ovšem sedí pod střechou, žádná z goril nemá ráda, když jí prší do kožichu. Když neprší moc, někdy překvapivě vyrazí do deště samice Shinda se synem Ajabuem na zádech. To jí pár kapek tolik nevadí.

Teplé dny chovatelé gorilám zpříjemňují podáváním zmrzliny. „Jsou to kousky ovoce zamrazené ve vodě. A to v kelímcích, aby se dostalo na každého. A nebo jednu obří zamrazenou v kbelíku a zavěšenou na laně, kterou si užijí všichni,“ popisuje Martin Vojáček oblíbené gorilí zmrzliny zachycené i na videu.

Zmrzlina gorily nejen ochladí, ale i zabaví na hodně dlouho. Čtyřletı Ajabu už začal napodobovat samce Richarda a drtí led úderem své tlapy.

A jak se ke gorilám dostaly růže zachycené na úvodním videu jako největší laskomina? „Růže gorilám občas přidáváme do jídelníčku jako součást enrichmentu, abychom jim zpestřili den. Většinou to bıvají růže šípkové, z nichž gorily oberou šípky a listy a pochutnají si na nich. Okrasné, samozřejmě chemicky neošetřené růže ale doslova milují, ty spořádají včetně větviček s trny, nezbude z nich vůbec nic,“ popisuje vrchní chovatel.

Šlechtěné, mnohem aromatičtější růže, se ovšem na jídelníček goril dostanou tak dvakrát do roka. Málokterı pěstitel bio růží by totiž své opečovávané krásky ostříhal proto, aby si na nich mohly pochutnat gorily.