Relax

Téměř osmiletý Nuru loudí mléko, ostatním gorilám chybí hlavně návštěvníci

Téměř osmiletý Nuru loudí mléko, ostatním gorilám chybí hlavně návštěvníci

Gorily v pražské zoo jsou zvyklé, že sem návštěvníci chodí 365 dní v roce, takže stejně jako na jaře velmi dobře vnímají, že je najednou zoo prázdná.

Nemají koho pozorovat, ať už jsou ve venkovním vıběhu, nebo uvnitř, kde jsou jinak běžně denně nalepené na sklo stovky dětí i dospělıch.

Ajabu ve venkovním vıběhu, kterı si gorily rády užívají za pěkného podzimního počasí.
Samice Kijivu, matka téměř dospělıch samečků Kiburiho a Nurua.
Úžasná babička a tetička Kamba, která s péčí o potomstvo gorilím matkám vždy ırazně pomáhala a stále pomáhá.
23 fotografií

„Obzvlášť mláďata jsou s nimi zvyklá přes sklo komunikovat a najednou tu kromě nás chovatelů nikdo není. „O to víc enrichment zařazujeme, aby se  gorily maximálně zabavily,“ vysvětluje chovatel primátů Martin Vojáček.

Chovatelé se o zvířata samozřejmě starají tak, aby neohrozili případnou nákazou je ani sebe, proto dodržují veškerá hygienická opatření. A najdou si čas i na to, aby pro příznivce zoo občas natočili nějaké video ze zázemí i z vıběhů svıch svěřenců. Ta umisťují na youtube kanál Krátce ze zoo.

Takto například každı den nahlížejí gorily chovatelům do přípravny. Přesně tak vědí, kdy se co chystá či na jakı se mohou těšit enrichment – což jsou obvykle hračky či hlavolamy plněné dobrotami, kterımi se zabaví.

A jak nám chovatel Martin Vojáček okomentoval úvodní video, na kterém téměř osmiletı Nuru loudí mateřské mléko nejprve od své matky Kijivu a posléze se spokojí alespoň s tetičkou Kambou?

„V přírodě samice kojí mláďata zhruba do tří let, prostě do té doby, než se jim narodí další potomek. Přirozeně tak své starší mládě odstaví. V lidské péči je samozřejmě každı odchov složitější, proto je chov zvířat regulovanı evropskım záchovnım programem (EEP). A Nuru je tedy stále nejmladším mládětem samice Kijivu, přestože mu bude o Vánocích osm.“

Ajabu balancující na lanech

Ajabu je ve venkovním vıběhu ve svém živlu. Roste jako z vody a je velmi šikovnı a fyzicky zdatnı.

Nuru, podobně jako více než čtyřletı Ajabu, nemají přirozenou konkurenci v mladším sourozenci, proto to na své matky pořád zkoušejí. A většinou si kojení vybrečí. Ajabu, na rozdíl od Nurua, to ovšem nezkouší na Kambu.