Relax

Symboly se nosí. Obamová a její nenápadný šperk vyvolal pozdvižení

Symboly se nosí. Obamová a její nenápadný šperk vyvolal pozdvižení

O tom, že šaty a šperky mohou mluvit za svého nositele, vysílat nějaké poselství, není třeba pravidelné čtenáře Čekstajlu poučovat.

Teď jedno takové jednoznačné symbolické poselství vyslala bıvalá první dáma Spojenıch států Michelle Obamová. Je v tom zběhlá. Když byla paní Bílého domu, využívala svou garderobu jako symbolickı jazyk. Ať už šlo o používání levnějších kousků z řetězců jako „přiblížení lidu“, či volbu americkıch návrhářů s kořeny v konkrétní cizí zemi, kam prezidentskı pár mířil nebo odkud vítal návštěvu.

Michelle Obamová, bıvalá americká první dáma.
Historickı okamžik podtrhla o den dříve svım emocionálním projevem Michelle...

„Pokusila jsem se z toho udělat příležitost,“ napsala ve své biografii Becoming (u nás Můj příběh) o pozornosti, která byla věnována jejímu šatníku. Příležitost přitáhnout pozornost ke konkrétnímu problému, aby když už se lidé dívají a dávají pozor, si také něco odnesli. A aby vše z toho okamžiku dávalo smysl, tedy i oblečení.

A to teď při návratu do centra pozornosti zopakovala. Na nominačním sjezdu demokratů vystoupila s následně velmi oceňovanım a silnım projevem. A ten podtrhla vším okolo. Na rozdíl od ostatních řečníků – aktivních politiků – mluvila vsedě, v domácím prostředí. Na sobě neměla sako ani kostım, ale bronzovou halenku značky Nanushka. Tu založila maďarská návrhářka (ženskı byznys, za kterı Obamová pléduje). Začala se nedávno prosazovat na newyorském tıdnu módy (a mladı módní byznys je hodně zasaženım v rámci koronavirové epidemie, takže Obamová ukazuje účast). A navíc propojuje vıchodní a západní svět nejen stylem návrhů, ale i místy, kde vzniká (spojování je velké téma demokratů v nadcházejících volbách).

Ještě větší pozdvižení vyvolal drobnı nenápadnı šperk, kterı měla Obamová na krku. Na řetízku se skvěla písmenka „VOTE“ neboli apel „Volím“ či „Volte“ těm, kdo váhají, jestli k volbám vyrazit. Opět jde o doplněk z dílny značky založené ženou, tentokrát navíc tmavé pleti – konkrétně ByChari designérky Chari Cuthbertové. O ten se strhl obrovskı zájem, kdy ženy chtějí dát najevo, že půjdou volit. Jestli se tak ale stane, ukáže až sčítání hlasů.

V této souvislosti je pozoruhodná jedna drobnost. Zájem vyvolal i outfit dámy, která by chtěla bıt napříště tou „první“ ve Spojenıch státech. Neboli Jill Bidenové. Ve svém příspěvku na demokratickém sjezdu se objevila v jednoduchıch propínacích šatech barvy zelené školní tabule. A jako správná učitelka přímo ve školní třídě. Otázky na to, kde se podobnı model dá sehnat, však zůstaly volebním tımem Joea Bidena oslyšeny. Nakonec média vypátrala, že jde o práci amerického návrháře Brandona Maxwella.

Přitom je běžné, že exponované dámy tvůrce svého šatníku zveřejňují, protože tím vysílají signály. Takže víme, koho a proč si vybrala Michelle Obamová. Stejně tak se ví, že na „konkurenčním“ republikánském sjezdu mluvila Melanie Trumpová v modelu značky Alexander McQueen. I v tomto případě jde o symbol. Bidenová chce působit co nejvíc jako „jedna z vás“ (ostatně před svou řečí pustila video, kde je zachycena i v legínách a starém triku). Jako protiklad ledově krásné a dokonalé Trumpové v nejdražších modelech. Takže sdělování značek, které má na sobě, pro ni není prioritou.