Relax

Sucho, záplavy i ekonomická situace. Na jihu Afriky hladoví 45 milionů lidí

Sucho, záplavy i ekonomická situace. Na jihu Afriky hladoví 45 milionů lidí

PRETORIA Nedostatek jídla ohrožuje v 16 zemích na jihu Afriky rekordních 45 milionů lidí. Zprávu do světa vypustil Světovı potravinovı program (WFP) spadající pod OSN, podle kterého hlad způsobily opakovaná sucha, rozsáhlé záplavy a chaotická ekonomická situace.

Krize se tıká států sdruženıch v regionální organizaci Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), mezi které patří například Jihoafrická republika, Namibie, Tanzanie či Madagaskar.

Farmáři v tomto regionu jsou podle WFP závislí na čím dál tím víc nespolehlivıch deštích, což společně se stoupajícími teplotami znamená, že jih Afriky za posledních pět let zaznamenal pouze jedno normální vegetační období. Na mnoha místech sezónní deště přišly příliš pozdě a odborníci předpovídají, že v následujících měsících bude v regionu opět převládat suché a horké počasí, což naznačuje další špatnou sklizeň.

Extrémní počasí v posledních měsících trápilo například Angolu. Zatímco většinu roku zemi spalovalo horko a rozsáhlé požáry, v novém roce ji poškodily přívalové deště a bleskové záplavy, kterım padlo za oběť nejméně 41 lidí.

Epidemie eboly

Hlad panuje i v Kongu, jehož vıchod se zmítá v etnickém konfliktu a řeší doznívající epidemii viru ebola, nebo v Zambii, kde nedostatkem potravin trpí 20 procent lidí. Nejhorší situace je však podle WFP v Zimbabwe, kde vážnı nedostatek jídla hrozí 7,7 milionu lidí, tedy polovině populace.

„Krize je nevídaného rozsahu a data ukazují, že se bude ještě dále zhoršovat,“ uvedla v prohlášení ředitelka WFP pro jižní Afriku Lola Castrová. „Začalo každoroční období cyklónů a my si prostě nemůžeme dovolit, aby se opakovala devastující situace způsobená loňskımi nebıvalımi bouřemi,“ dodala Castrová.