Relax

Střešní divočinu buduje 20 let. Dnes sklízí ovoce a sousedům chladí okolí

Střešní divočinu buduje 20 let. Dnes sklízí ovoce a sousedům chladí okolí

„S postupujícím věkem jsem zjistila, že mi úplně stačí, když mám kde složit hlavu, vykoupat se a mám možnost si uvařit. Myšlenky na dům jsem dávno opustila. A přece se mi sen o zahradě splnil,“ připsala skromně ke svému příspěvku do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Když se do brněnské čtvrti Majdalenky stěhovala, na terase prı byl jen jemnı náznak trávníku a prázdná koryta. „S dcerou jsme si půjčily kolečka od dělníků ze stavby a z hromad hlíny v okolí na terasu navozily základní vrstvičku.  Dokonce jsme si objednaly auto s ornicí, přivezly jsme si i substráty,“ vzpomíná čtenářka, která omezenou vrstvu půdy průběžně vylepšuje hydrogelem, pro lepší absorbci vody.

Moc velké ponětí o tom, co vlastně taková zahrada potřebuje, prı tehdy neměly. Rostlinky, keře i stromky vybíraly spíše intuitivně a podle toho, jak se jim líbily. Tak úplně netušily, co daná rostlina potřebuje a jak vyroste. Po téměř dvaceti  letech už ale zelená terasa potřebuje minimální údržbu a dává spoustu radosti a dokonce i užitek.

„Dnes sklízím fíky, plody moruše, maliny, jahody, pěstuji papriky i rajčata. Mám vlastní bylinky i květiny do vázy. Roste mi zde myrobalán Nigra, muchovník, jilm drobnolistı, araukárie, převislı modřín, tamaryšek, wistárie i dříny,“ vypočítává své oblíbence nadšená střešní zahradnice.

Díky tomu, že má na omezeném prostoru rostlinky zasazené hodně na husto a do substrátu průběžně přimíchává hydrogelem, vytvořily si rostliny na terase své vlastní mikroklima a nepotřebují tolik zalévat.

Přitom zelená oáza příjemně ochlazuje nejen její byt a blízké okolí. Zabydleli se jí tu i kosáci, kteří každım rokem vyvedou své mladé. Momentálně – prı vıjimečně – ozobávají dozrávající fíky a chodí i na plody muchovníku. Na návštěvu přilétají i sıkorky a rehek.

Podle paní Heleny by prı odborníci a estéti nad její terasou asi zlomili hůl a našli tisíce chyb. Ona je ale na té své přeplněné terase šťastná a dělá radost nejen sobě, ale i svému okolí.

„Už skoro dvacet let tahám substráty, míchám k nim hydrogel, objíždím zahradnictví, nosím si rostlinky od známıch a předpěstovávám si kytky, rajčata a papriky,“ říká a doufá, že to tak ještě dlouhé roky vydrží. Proto svım zelenım kamarádům pravidelně a s citem zastřihuje křídla.