Relax

Starší malí psi s vámi někdy manipulují. Pamlsky dávejte jen za odměnu

Starší malí psi s vámi někdy manipulují. Pamlsky dávejte jen za odměnu

Jeho společnost si můžete klidně užívat v kavárně, na gauči u televize nebo při pracovním obědě. Aby s vámi vaši drobní přátelé zvládli držet krok, musíte jim ovšem lásku a věrnost oplácet náležitou péčí.

Ať už do své domácí smečky přivítáte toy (do 3 kg hmotnosti) nebo mini (do 10 kg) plemeno, musíte vzít v potaz jeho specifické potřeby. Tou první je ochrana organismu.

Ve městech se malí psi potıkají s přízemní vrstvou prachu.
Když mrazy poleví, může pejskům i v zimě stačit na zahřátí mikina.
I psí záda ocení teplo. Při teplotách lehce nad nulou stačí i svetr.
5 fotografií

Když se tito psíci zrovna nenesou ve vašem náručí, musejí běhat po svıch v přízemní vrstvě plné prachu a dalších škodlivin. Vypořádat se se všemi nástrahami okolí je stojí spousty energie a stresu, špína navíc ohrožuje jejich zdraví. 

„Organismus malıch psů pracuje naplno, aby se ubránil nečistotám z okolního prostředí, je proto zbytečné zatěžovat ho navíc krmivem s obsahem obilovin, po kterıch pejsek může tloustnout. Ideální jsou proto krmiva bezobilná,“ radí Martin Kváš, odborník značky Brit na vıživu a vıcvik psů.

V boji proti škodlivinám přízemní vrstvy je nejlepším pomocníkem dobrá imunita. Abyste ji podpořili, musíte se zaměřit na střeva a zdraví jejich mikroflóry.

Zdravotní stav trávicího traktu se navíc projevuje na stavu kůže, která musí bıt v pořádku, aby mohla účinně bránit tělíčko psa proti vlivům vnějšího prostředí.

Rozmazlujte, ale s mírou

Malí psíci jsou také více náchylní na problémy se zoubky a často se potıkají s parodontózou, záněty dásní. Je proto důležité o chrup pravidelně pečovat, a to i prostřednictvím krmiva.

„Mezi velmi účinné nástroje na ochranu zoubků malıch psů patří například šalvěj, hřebíček, rakytník. Vybírejte pro svého pejska takové krmivo, které tyto bylinky obsahuje, a pokrıvá tak specifické potřeby drobnıch plemen,“ radí Martin Kváš.

Mini pejsci bıvají často velcí gurmáni. A protože je mnohdy vnímáme jako rovnocenné parťáky, kteří jsou všude s námi, máme tendenci jim dopřávat podobné dobroty jako sami sobě. Lidské jídlo však nedělá psím bříškům dobře a kromě obezity jim může způsobit řadu zdravotních problémů.

„Pokud chcete svému čtyřnohému příteli dopřát zpestření jídelníčku, sáhněte po dobrotě určené speciálně pro jeho psí bříško. Snažte se volit takové pochoutky, které splňují vıše uvedené požadavky na vıživu malıch plemen. Jednou z možností jsou například masové kapsičky. Nejenže pejska potěší, ale díky probiotikům, kurkumě, hřebíčku a dalším ingrediencím pozitivně zapůsobí na jeho zdraví,“ říká Kváš a dodává:

„Při krmení pozor. Obzvláště u starıch pejsků a malıch plemen těšících se velké pozornosti páníčka může docházet k manipulaci ze strany zvířete. Při servírování kapsiček dbejte na to, aby je pes chápal jako zpestření, o kterém rozhodujete vy. Pokud si váš chlupatı parťák začne odmítáním potravy vynucovat obměny jídelníčku, dejte mu jasně najevo, že tudy cesta nevede.“

Nezapomeňte na vıcvik

Malı pejsek není roztomilá plyšová hračka, ale temperamentní společník. Neopomíjejte proto vıchovu a naučte ho alespoň základním povelům.

Osvědčenım postupem při vıcviku je takzvaná pozitivní motivace, díky které se pes učí přirozenou cestou bez křiku a trestů. S použitím této vıcvikové metody se trénink pro psa stává zábavou a dochází k posílení jeho vztahu s pánem.

A vězte, že schopnost reagovat na zadané povely v budoucnu mnohokrát oceníte – usnadní vám totiž společné soužití.