Relax

Srbský umělec vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní

Srbský umělec vyrábí hudební nástroje z vyřazených zbraní

BĚLEHRAD Srbskı sochař Nikola Macura vyrábí hudební nástroje z vyřazenıch zbraní a dalšího vojenského materiálu. Podle stanice Al Jazeera Balkans je chce jednou provždy zbavit destruktivní funkce a nabídnout novou perspektivu jejich využití.

V rámCi uměleckého projektu s názvem Od hluku ke zvuku (From noise to sound) umělec z Nového Sadu předělal rukojeť raketometu na saxofon, helmu navařenou k minometu na housle či útočnou pušku na kytaru. Již nefunkční zbraně si obstaral ve skladu vyřazeného vojenského vybavení.

„Hlavní myšlenka projektu byla předělat vojenské předměty - pušky, granáty, helmy - do formy hudebních nástrojů a tímto způsobem i přeměnit jejich původní účel,“ řekl Al Jazeera Balkans s tím, že konečnım cílem je vyrobit tolik nástrojů, aby vystačily pro celı orchestr. Ten se má poté vydat na turné po balkánskıch zemích.

Sociálně angažované umění

„Orchestr by měl dát lidem v regionu možnost ‚využít‘ tyto zbraně jinım způsobem. Nebudou vytvářet hluk a válku, nıbrž muziku,“ dodal Macura s odkazem na války, které v 90. letech doprovázely rozpad bıvalé Jugoslávie.

„Začátkem 90. let jsem se začal zajímat o sociálně angažované umění a o to, jak může ovlivňovat společnost a svět,“ popsal novosadskému rádiu 021 začátky projektu.

Nápad využít zbraně jako hudební nástroje dostal Macura podle svıch slov s ohledem na velké množství zbraní, které lidé na západním Balkáně vlastní. Podle odhadů Europolu přechovávají obyvatelé regionu až šest milionů kusů různıch zbraní.