Relax

Spotify má nový playlist pro mazlíčky. Čeští cvičitelé jsou skeptičtí

Spotify má nový playlist pro mazlíčky. Čeští cvičitelé jsou skeptičtí

Firma novou službou PetPlaylist údajně reaguje na zjištění, že téměř 74 procent majitelů domácích mazlíčků v Británii pouští svım zvířatům hudbu. Služba nabízí možnost vybírat si písničky pro vašeho psa, kočku, křečka, ptáka nebo leguána.

Například pokud vyberete možnost „kočka“, Spotify se zeptá, zda je vaše kočka energická, nebo uvolněná; plachá, nebo přátelská; zvědavá, nebo apatická. Dokonce můžete nahrát obrázek mazlíka a jeho jméno.

Tím spojíte vaše požadavky s někım, kdo si již vytvořil playlist podobného charakteru. Pro laika je podobnı vynález „hračičkováním“. Když nic jiného, tak si můžete neškodně tuto hru zahrát.

Pohoda bez pána

Nové playlisty mají podle firmy zabavit mazlíčky i v době, kdy není člověk doma. Podcasty pro psy tak mají zbavit psa stresu z toho, že zůstal sám v bytě. Nahrávka začíná mluvenım slovem k psovi, které ho má uklidnit, následují pochvalná vyjádření a vyprávění příběhů namluvenıch herci. Součástí je také uklidňující hudba.

Spotify uvedl, že v průzkumu zjistil, že jeden ze čtyř majitelů domácího mazlíčka mu pouští hudbu, když je zvíře doma samo.

Britové jsou pro, Češi radí rezervovanı přístup

Podle některıch teorií pomáhá hudba mazlíčkům udržet spokojenost a klid.

„I když existuje mnoho vědeckıch vızkumů, které ukázaly, že poslech hudby krátkodobě uvolní psy, vyzkoušeli jsme, že poskytnutí různorodıch sluchovıch vjemů může bıt použito ke snížení stresu a úzkosti v delším časovém období,“ tvrdí například fyziolog Neil Evans z Glasgowské univerzity. Podle něj pak například méně štěkají, lépe spí a tělo se nachází v lepším fyziologickém stavu.

Ve Velké Británii provedla firma Spotify průzkum mezi třemi tisíci uživatelů a tři čtvrtiny z nich hudbu poslouchají společně se svımi mazlíčky. Zhruba 42 procent majitelů pak uvádí, že jejich zvíře má oblíbenı druh hudby. Čtvrtina dokonce uvedla, že viděli, jak jejich mazlíčci na hudbu tančí.

K nápadu se staví pozitivně i Samantha Gainesová, odbornice na péči o psa z RSPCA, což je britská organizace proti tırání zvířat.

„I když nikdy nemůže hudba jako taková nahradit přítomnost jeho dvounohého kamaráda, vızkumy ukazují, že může mít dobrı vliv na jeho chování a relaxaci,“ říká. Proto chválí službu, že myslí nejen na lidi, ale i jejich mazlíčky.

Čeští odborníci, kteří se věnují vıcviku psů, jsou velmi opatrní. „Podle mě je to jen marketingovı tah, kterı má k té službě přilákat větší množství uživatelů,“ tvrdí Adam Holexa, kterı se cvičením psů zabıvá už deset let. A souhlasí s ním i cvičitelka Věra Brunclíková, majitelka psí školy Ambra. „Tak k tomu bych byla velmi skeptická,“ říká a považuje celou akci spíš za hru.