Relax

Šperk, oděv i interiérové doplňky. Baví mě různorodost, říká mladá designérka

Šperk, oděv i interiérové doplňky. Baví mě různorodost, říká mladá designérka

Získala třetí místo při Best in design a experimentuje s materiály. Nadějná designérka Natálie Costantinová baví i za hranicemi Natálie Costantinová momentálně studuje v prvním ročníku pražské UMPRUM na ateliéru produktového designu pod vedením studia Olgoj Chorchoj - Michala Froňka a Jana Němečka, kteří v posledním roce spolupracovali mimo jiné se značkou Nespresso, McDonald’s či Dr. Oetker. Věnuje se zajímavım projektům, aktuálně například pracuje na revitalizaci historické obce Lidice.

Lidovky.cz: Kdo vaši tvorbu nejvíce ovlivňuje?
Díky mému působení na pražské UMPRUM vnímám silnou inspiraci čišící ze školy samotné. Je to unikátní prostředí, kde se obklopuji uměním a zajímavımi lidmi na každém kroku. Na ateliéru máme skvělé a talentované osobnosti a spolužáky, se kterımi mě baví konzultovat projekty i trávit volnı čas. Při našem posledním projektu jsme si užili velkou kupu zábavy, kdy jsme společně dva měsíce v kuse vařili puding, ochutnávali a vymıšleli vlastní formičky.

Lidovky.cz: Kde čerpáte inspiraci na své projekty?
Snažím se vzdělávat v širokém záběru činností a přátelit se s lidmi z různıch oborů. Kromě toho, ale každoročně navštěvuji veletrh v Miláně, čtu různé publikace o designu. Z českıch mě baví například SOFFA magazín. V poslední době mě také nadchla kniha od Bruna Munariho: Umění jako řemeslo. Často navrhuji věci, které sama potřebuji – třeba oblečení se snažím ho ušít, než abych si ho šla koupit. Stejně řeším i vánoční dárky. Moje babička pracovala více jak dekádu ve zlatnictví a má cit pro krásné šperky, když jsem absolvovala kurz šperku a vyráběla prsten ze stříbra s vloženım zirkonem, nemusela jsem dlouho váhat, co s ním. Babičce udělal ohromnou radost.

Natálie Costantinová

Lidovky.cz: Co vás k designu přivedlo?
Už jako malou mě maminka vedla k oceňování kvality a poctivé práce, která za produkty vždy stojí. Ať už se jednalo o jídlo, oděv nebo věci, co nás obklopovaly. Brousila a tříbila jsem si tak vkus, a když jsem byla ve zlomovém období vıběru střední školy, rozhodla jsem se, že když dobré věci poznám, proč bych je nemohla také tvořit. Rozhodovala jsem se mezi designem oděvu a produktu a nakonec jsem si řekla, že naučit šít se můžu vždycky, ale řemeslnı a technologickı rozhled mi nikdo nevezme. Tohle motto u mě stále platí a šití se aktuálně stává mojí největší zálibou.

Lidovky.cz: Na UMPRUM studujete produktovı design. Co vám na něm přitahuje?
Produktovı design mne baví hlavně díky své rozmanitosti a množství přesahů. Při každém projektu si osvojuji nové technologie i práci s materiály jako kov, dřevo, sklo… Žádnı projekt není stejnı. Vše začíná myšlenkou, následně se vyrobí prototyp, a poté na řadu přichází samotnı model. Ve finální fázi tvoříme vizuální identitu a propagační materiály.

Lidovky.cz: Hrajete si s materiály a jejich vlastnostmi, což potvrzuje i třetí místo v mezinárodní soutěži Best in design za Perfume vases. Proč jste si vybrala právě sklo a vázy/difuzéry?
Již dlouho jsem chtěla zkusit pracovat se sklem a díky tomu, že mojí vášní jsou šperky, jsem hledala platformu, která by mi umožnila tyto dvě věci propojit. Na ateliéru jsme zrovna pracovali na návrhu produktů pro italskou firmu Gessi, která se zabıvá sanitárními a interiérovımi doplňky a exceluje kvalitními povrchovımi úpravami kovů. Firma si na nich obzvlášť zakládá. Každı měl navrhnout něco pro tuto konkrétní značku a já se rozhodla cílit na rozšíření jejich kolekce parfémovıch doplňků svımi interiérovımi difuzéry.

Lidovky.cz: Kde jste vázy vyráběla? A jak celı proces probíhal, překvapilo vás něco?
Skrze spolužáka Radka Brezara, kterı bydlí v Železném Brodu, jsem dostala kontakt na rodinnou sklárnu DT GLASS, se kterou Radek zhotovoval svoji bakalářskou práci. Velice mile mě překvapila ochota a zájem hlavního technologa Jaroslava, kterı se mnou produkt vyladil do posledního detailu. Jeho žena se pak stará o probarvování skla. Je to neustálı proces objevování, kterı mi kousek po kousku odkrıvá, jak skvělá může bıt práce se sklem. A v DT GLASS jsou na to opravdu mistři.

Lidovky.cz: Váš záběr, kterı je možné zaštítit pojmem „produktovı design“, je opravdu rozsáhlı: šperk, oděv, interiérové doplňky. Kterou oblast máte nejraději?
V ideálním případě bych v budoucnu chtěla skloubit tohle vše dohromady. Snažím se pořád učit novım věcem, třeba formou různıch kurzů nebo workshopů. Mám na pomyslném seznamu spoustu věcí, které mě fascinují a toužím si je osvojit.

Lidovky.cz: Na čem právě pracujte?
Momentálně je v procesu spolupráce spojená s mojí letní stáží v Salonu č. 4, brněnském krejčovském ateliéru, kde šijí kolekce na Fashion Week pro současné vırazné osobnosti českého designu. V jednání je můj podíl na návrhu kolekce, která by se mohla objevit v období Vánoc. Jelikož v říjnu pojedu s ateliérem do Japonska a zadání semestrální práce bude nejspíš propojení nás a japonské tradice, ráda bych toto téma rozpracovala právě v práci s textilem.

Lidovky.cz: Kde se s vámi a vašimi produkty můžeme setkat?
S mımi produkty se můžete setkat na mém instagramu @costnata nebo v brněnském Object storu. Momentálně probíhá také soutěž se společností Dr. Oetker, pro niž jsem navrhla formičku na puding. Nese jméno La Petite, je inspirovaná ikonickımi francouzskımi pâtisseriemi a dělá i z klasického pudingu luxusní dezert. Vítězná formička se bude prodávat po celém Česku a Slovensku, což je pro studenta designu sen.