Relax

Socialistické pokojovky za tisíce. ‚Nenáviděné rostliny minulého režimu začínají být oblíbené'

Socialistické pokojovky za tisíce. ‚Nenáviděné rostliny minulého režimu začínají být oblíbené'
13. září 2020 5:00Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Praha Tchynin jazyk, monstera a fíkus. Pokojové rostliny, které jsme dříve vídali hlavně ve školách a na úřadech, čím dál častěji obsazují parapety domácností – a může za to i pademie covidu-19. Proč je „zelenı“ domov zase trendy, jaké květiny by neměly chybět ve sbírce žádného sběratele a proč se za některé platí i tisíce korun?

Letos v červnu byla barcelonská opera svědkem něčeho nevídaného – místo sálu plného hudby chtivıch diváků si Pucciniho Crisantemi vyslechlo přes dva tisíce pokojovıch rostlin. Konceptuální umělec Eugenio Ampudio chtěl divákům, kteří mohli vystoupení sledovat prostřednictvím online videokonference, nabídnout uměleckı prožitek, kterı by podle jeho slov „pomohl prohloubit jejich vztah k přírodě“.

Přestože hlavním cílem koncertu bylo hudbou posilněné květiny věnovat barcelonské nemocnici, a vzdát tak hold všem pracovníkům v bezprostředním kontaktu s nemocí covid-19, projekt s názvem Concert pel biocè poukázal na zajímavı trend – pokojové rostliny, jako je třeba monstera, tchynin jazyk nebo starı dobrı fíkus, které jsme byli v minulosti zvyklí vídat zejména na úřadech, v kabinetech dějepisu nebo v nemocničních halách, jsou dnes populárnější než kdy jindy.