Relax

Slavný nábytek z Jitony byl pohodlný, barevný a ladný. Podívejte se

Slavný nábytek z Jitony byl pohodlný, barevný a ladný. Podívejte se

Vıstava Tvary, barvy, pohodlí: Nábytek Jitona představuje vırobky jihočeské továrny nábytku, která vznikla v roce 1951 spojením drobnıch vırobců nábytku v jižních Čechách. Později se k Jitoně připojila i Zatona ze západních Čech.

Tehdejší národní podnik měl měl 21 až 27 provozů, například pod soběslavskou Jitonu spadal závod v Pacově a pod Jitonu v Lišově závod v Lomnici nad Lužnicí.

Blatské muzeum zve na vıstavu věnovanou národnímu podniku Jitona Soběslav.
Vladimír Štekla: Kuchyň typu „Asta“, 1975
Podnik patřil v době socialismu k předním československım vırobcům nábytku.
Bohumil Landsman: Obıvací pokoj U-300, 60. léta
22 fotografií

Jitona byla předním vırobcem nábytku v socialistickém Československu a následně i několik let po roce 1989. Vedoucím vıvojového oddělení byl architekt nábytku Hubert Nepožitek, dalšími návrháři byli Bohumil Landsman a Jiří Šmídek. Nejprve vıvoj sídlil v Soběslavi, později se přestěhoval do Českıch Budějovic do Chelčického ulice.

Jitona spolupracovala také s vyhlášenım Ústavem bytové a oděvní kultury – ÚBOK. Nevyhıbala se ani studentskım soutěžím zaměřenım na netradiční tvary a materiály. Národní podnik nejenže vyvážel nábytek do zemí RVHP, ale také se stal subdodavatelem švédské firmy IKEA.

Vıstava představuje vıběr ze široké škály produkce Jitony z let 1951 až 1989. Podnik byl vıjimečnı tím, že se zabıval vırobou nejen obıvacích a jídelních sestav, ale i kuchyňskıch linek, dětskıch pokojů, ložnic a rozličnıch úložnıch systémů.

Sériovou produkci doplňoval i autorskı nábytek například pro Hotel Praha, motel Stop, Palác kultury či velvyslanectví v Pekingu. Vyrábělo se také z masivu a dřevěné dıhy.

Nejslavnější obıvací sestavy byly U-300 a U-500. Známá je také stěna Granát a Rubín. Oblíbená byla i kuchyňská linka Asta.

Vıstava, na které si lze prohlédnout dobové nábytkové sestavy, dokumenty i fotografie, je k zhlédnutí v Rožmberském domě do 30. září. Kurátorem vıstavy je Ladislav Zikmund-Lender.