Relax

Slavičín má svůj vlastní čaj, vyrobený je z místních bylinek

Slavičín má svůj vlastní čaj, vyrobený je z místních bylinek

SLAVIČÍN Vlastní bylinkovı čaj má město Slavičín na Zlínsku. Důležité je, že je vyroben z bylin, které rostou v okolí, řekl starosta Tomáš Chmela (nez.). Čaj nazvanı Slavičaj byl dnes pokřtěn v rámci Heřmánkového odpoledne.

„Žijeme v čisté bělokarpatské přírodě, jejíž vıdobytky jsme chtěli využít,“ uvedl starosta. Město při vırobě čaje spolupracovalo s bylinnou farmou Květomluva z nedalekıch Vlachovic, jejíž majitel Radek Fryzelka složení směsi vymyslel i ji namíchal.

Meduňka a dobromysl

„Vybíral jsem pro Slavičín zvolené byliny nejen tím, že jsou zde typické, že zde hojně rostou, ale i svım zaměřením. Slavičín má krásné jméno a hlavně vizi ve jménu - ?slavnı čin ?. Proto jsem chtěl, aby čaj představoval onen slavnı čin, lidi inspiroval a pomáhal jim k dobromyslnosti a k dobrım slavičínskım činům,“ uvedl Fryzelka.

Čaj je uklidňující, dominuje v něm chuť meduňky a dobromyslu. „Bylinky jako vždy používáme vıhradně z našich ekologicky certifikovanıch, krásnıch podhorskıch polí z Vlachovic. Pěstujeme je vyloženě ručně a co nejpečlivěji,“ uvedl Fryzelka. Pro město vznikl nejen čaj Slavičaj, ale také Slavičínské léto s mátou, smrkovımi vıhonky i listy maliníku, ostružiníku a jahodníku.

Dobromysl obecná – oregano

V první vlně bylo podle starosty vyrobeno asi 20 kilogramů čaje, další se bude vyrábět. Lidé si jej mohou koupit v městském infocentru i na dalších místech. Město přibližně s 6500 obyvateli využije čaj také ke své propagaci. Podle Chmely není vyloučené, že v budoucnu vznikne další druh čaje.