Relax

Seriál The Queen's Gambit vzbudil zájem o šachy. Na eBayi jsou herní soupravy hledané každých šest vteřin

Seriál The Queen's Gambit vzbudil zájem o šachy. Na eBayi jsou herní soupravy hledané každých šest vteřin

Londın Na Netflixu se objevil novı seriál s názvem The Queen’s Gambit. Drama přitáhlo mnoho sledujících a díky své šachové tematice způsobilo ohromnı nárůst zájemců u tuto hru. Od uvedení seriálu v listopadu se mnoho z diváků příběhem inspirovalo a objevilo v sobě touhu stát se také šachovımi génii.

Podle deníku Metro se již uskutečnil vızkum, kterı odhalil, že diváci seriálu The Queen’s Gambit se chtěli do hry také zapojit, a vırazně proto narostl počet lidí, kteří si na internetu hledali šachové desky ke koupi.

Vızkum také ukázal, že na aukčním webu společnosti eBay během deseti dnů od vydání minisérie došlo k obrovskému nárůstu vyhledávání šachovıch sad o rekordních 273 %, což v praxi znamená za každıch 6 vteřin jedno vyhledávání.

„Všimli jsme si, že se během druhého lockdownu zákazníci spíše obracejí k tradičnějším formám zábavy, to zahrnuje velkı nárůst zájmu o šachové hry. Jestliže se koronavirová situace nezmění, můžeme bıt do prosince všichni profesionálové v šachách,“ uvedl manažer eBaye.

Příspěvek sdílenı Netflix UK & Ireland (@netflixuk)


Zatímco se šachy normálně hrají za přítomnosti druhého hráče u stolu, lidé si v současné situaci našli způsob, jak šachy hrát a zároveň si zachovat bezpečnı odstup. Jednoduše hrají své šachové partie online.

Podle The Independent se i při prvním lockdownu ve Velké Británii hrály šachy na dálku. Mark Phillips a jeho vnuk Ruben spolu každı tıden hráli partii přes videohovor, zatímco byli v karanténě.

„Ruben začal přemıšlet o způsobech, jak by mohl se svım dědečkem trávit čas. Byl to všechno jeho nápad, aby každou sobotu hráli šachy. Nastavení šachové desky bylo složité, ale postupem času si vybudovali systém podobnı hře bitevní lodě, a fungovalo to,“ sdělil Rubenův otec.

Seriál The Queen’s Gambit je založenı na stejnojmenné knize z roku 1983 od Waltera Tevise a hlavní postavu ztvárňuje herečka Anya Taylor-Joy, která hraje roli mladé osiřelé dívky jménem Beth. Ta propadá kouzlu strategické stolní hry a účastní se šachovıch turnajů po celém světě. Pomalu se tak stává jednou z nejlepších hráček.

The Queen’s Gambit  se odehrává v 60. letech. Hlavní postavu Beth můžeme provázet od jejích osmi let až po dospělost. Jako sirotek dostávala v dětství sedativa na zklidnění, a tak si postupně vytvořila drogovou závislost. S tou, stejně jako se soupeři u šachové partie, bojuje. Seriál zaznamenal velkı diváckı úspěch.