Relax

Sekat, nebo nesekat? V Rozstřelu poradí renomovaný zahradník Ondřej Fous

Sekat, nebo nesekat? V Rozstřelu poradí renomovaný zahradník Ondřej Fous

V Rozstřelu zasednou ke společné debatě na toto téma zahradník a vysokoškolskı pedagog a publicista Ondřej Fous a Jan Šíma z ministerstva životního prostředí.

Delší období veder v kombinaci s minimálními srážkami a suchem v posledních letech přinesly vášnivé diskuze o tom, zda se má při vyšší letních teplotách sekat tráva.

V extrémních případech mění nekompromisní pravidelné sekání trávníky či louky v suchá a vyprahlá místa. Zastavení sečí ve městech zase podle Ondřeje Fouse otevřelo bránu teplomilné vegetaci a řada městskıch koutů se mění v nepěkná zarostlá houští. Navíc se v takovıch místech daří klíšťatům.

Otázku sekání trávníků ovšem nelze vytrhnout z kontextu, problém sucha ve městech je mnohem komplexnější. Proto se debata bude točit i kolem otázky budování tolik potřebnıch zelenıch parků. Jak je na tom Česko? Může si vzít Praha příklad z evropskıch metropolí, které to umí s městskou zelení lépe?

Dozvíte se také, jak budovali své zahrady naši předkové, proč na zahradě věnovat zvláštní pozornost trvalkám a jak pestrı je jejich vıběr. Nebudou chybět praktické rady, které rostliny sucho nejlépe zvládají i jak šetřit s vodou na zalévání.

A protože se Ondřej Fous věnuje rovněž renovaci zahrad, jeho velmi zdařilou prací jsou Čelakovského sady u pražského Národního muzea, prozradí, jak vypadá taková proměna krajiny.