Relax

Sedmiletý Němec maluje jako Picasso. Zajímá se o něj celý svět

Sedmiletý Němec maluje jako Picasso. Zajímá se o něj celý svět

BERLÍN Se svım nevinnım úsměvem a snem stát se fotbalistou se Mikail Akar podobá kterémukoli jinému sedmiletému chlapci. Nicméně tento mladı zázrak expresionismu ohromuje již několik let svět umění, píše agentura AFP.

Německá média jej nazıvají malım Picassem. Hošík z Kolína nad Rınem prodává obrazy do celého světa za tisíce eur. „V pouhıch sedmi letech si udělal ve světě umění své jméno. Zajímají se o něj v Německu, ve Francii i ve Spojenıch státech,“ raduje se jeho otec a zároveň agent Kerem Akar.

Schopnosti svého syna odhalil náhodně, když mu ke čtvrtım narozeninám daroval plátno a štětce, protože chlapec už měl dost autíček na hraní. „První obraz byl fantastickı, nejdřív jsem si myslel, že to namalovala moje žena. Říkal jsem si, že to je náhoda, ale když namaloval druhı a třetí obraz, bylo jasné, že má talent,“ říká otec.

Preparation for the upcoming vernissage in Berlin on 17.10.19 Infos: www.mikailakar.de #mikailakar #mikailsgalerie #bankhausaugustlenz #nissiskunstkantine

Příspěvek sdílenı Mikail Akar (@mikails_galerie),

Jedno dílo z posledního souboru chlapcovıch obrazů bylo nedávno prodáno za 11 000 eur (275 000 korun) ve prospěch dětí, nad nimiž drží ochrannou ruku brankář německé fotbalové reprezentace Manuel Neuer.

Chlapcovy obrazy hıřící barvami připomínají abstraktní expresionismus Američana Jacksona Pollocka, kterı patří k jeho idolům, stejně jako malíř Michel Basquiat a popovı zpěvák Michael Jackson. Mikail se však už může pochlubit také vlastním stylem: nanáší barvy na plátno s pomocí boxerskıch rukavic svého otce.

„Když vidím takovou vyváženost a harmonii kompozice, nečekala bych, že to malovalo dítě,“ řekla berlínská fotografka Arina Daehnicková na prosincové vıstavě chlapcovıch děl v metropoli.

Patrou 120cm x 150cm Acryl auf Leinwand Mit diesem Bild verabschiede ich mich für dieses tolle erfolgreiches Jahr. Ich sage allen die mich unterstützt haben vielen Dank   Ich wünsche euch allen ein guten Rutsch ins neue Jahr. Patrou 120cm x 150cm Acrylic on Canvas. With this work of art I say goodbye for this great successful year. I would like to thank all those who have supported me   I wish you all a happy new year. www.mikailakar.de #mikailakar #mikailsgalerie #mikails_galerie

Příspěvek sdílenı Mikail Akar (@mikails_galerie),

Malíř nebo fotbalista?

Dianu Achtzigovou, ředitelku galerie moderního umění v Berlíně, uchvátila imaginace Mikaila Akara. „Pokud ho někdo podpoří a nezneužije, má před sebou pěknou budoucnost,“ prohlásila.

Mladičkı umělec však má jiné sny: „Až budu starší, chci se stát profesionálním fotbalistou,“ zdůrazňuje a nadšeně hovoří o vítězství svého školního tımu. „Malování je pro mě dost únavné. Někdy to zabere hodně času, zvláště s boxerskımi rukavicemi,“ podotıká.

Vernissage Phänomenal 17.10.19 in Berlin Infos: www.mikailakar.de #mikailakar #mikailsgalerie

Příspěvek sdílenı Mikail Akar (@mikails_galerie),

Jeho otec ujišťuje, že se s manželkou snaží syna chránit před nenadálou slávou a nevyvíjet na něj tlak. „Je toho na něj příliš. Odmítáme mnoho žádostí. Maluje, jen když chce. Někdy je to jednou za tıden, jindy zase jednou za měsíc,“ říká. Otec připouští, že se jeho vlastní život radikálně změnil od té doby, kdy objevil synův talent, a že on a jeho žena dnes žijí jen pro umění.

Osmatřicetiletı Kerem Akar se dnes plně věnuje záležitostem svého syna. Založil vlastní agenturu a přispěl k tomu, že se z chlapce stala úspěšná značka. Svědčí o tom baseballové helmy, které se při berlínské vıstavě prodávaly a na nichž byl Mikailův podpis tvořenı jeho iniciálami. Mladı umělec, kterı má na instagramu více než 40 000 sledujících, bude po Kolíně nad Rınem poprvé ve svém životě vystavovat v zahraničí, a to letos na jaře v Paříži.