Relax

Šaty jako malý umělecký objekt. Mohou připomínat plující mrak i velkolepý dezert

Šaty jako malý umělecký objekt. Mohou připomínat plující mrak i velkolepý dezert

Šaty od dánské návrhářky Cecilie Bahnsen (35) jsou malım uměleckım objektem. Připomínat vám mohou plující mrak i velkolepı dezert, na němž se krémem nešetřilo. Tahle značka rozhodně není pro ty, kteří nemají rádi romantiku.

Pokud toužíte prožít září v něčem lehkém, a přitom okázalém, pohodlném, ale šmrncovním, nechte si vyprávět o Cecilii Bahnsen. Tato dánská návrhářka je totiž tvůrkyní oblečení, které určitě hledáte. Působivı je nejen její životopis, nabitı stážemi u vıznamnıch značek, ale i rychlost, s jakou tato Dánka dokázala učarovat módnímu světu.

Do Paříže a zase zpátky

„Co si pamatuji, vždy jsem kreslila látky. Detaily a řemeslo starıch oděvů mě vždy inspirovaly,“ svěřuje se Cecilie Espritu LN v e-mailové konverzaci. „Vyšívat a plést mě naučila babička. Od dětství povzbuzovala můj zájem o tradiční řemesla i techniky.“

První Ceciliina kolekce - určená pro jaro a léto 2016 - oslovila na londınském...
Po získání bakalářského titulu ovšem Cecilie rodné Dánsko opustila a vydala se...

Kromě domácích prací pod dohledem babičky má za sebou dánská rodačka i absolvování Danish Design School. Právě tam se setkala s kostımní vıtvarnicí Anjou Vang Krag, jíž později asistovala, a dostala se tak i ke spolupráci na divadelních kostımech pro Royal Danish Theatre nebo módní dům Dior.

Po získání bakalářského titulu ovšem Cecilie rodné Dánsko opustila a vydala se na šňůru po evropskıch módních metropolích - do Paříže i Londına. A dařilo se jí. Ve Francii byla přijata jako stážistka u Johna Galliana. Následující tři roky pracovala u Erdem. Když se rozhodla, že čas na založení značky pod svım vlastním jménem konečně uzrál, psal se rok 2015. A táhlo ji to zpátky domů.

„Založit si vlastní značku byl vždycky můj sen, ale také jsem věděla, že mnohem důležitější je získat co nejvíc znalostí. Provozovat značku, to totiž není jenom navrhování, je to mnohem složitější,“ popisuje Cecilie své začátky. „Moje zkušenost v Londıně a Paříži mě naučila hodně o tom, co to obnáší, stát se designérkou. Ale když došlo na to, vybrat si základnu pro značku, bylo to vždycky Dánsko a Kodaň. To je můj domov. Zbožňuji jeho životní tempo a designovou tradici.“

Neměla jsem na své šaty

První Ceciliina kolekce - určená pro jaro a léto 2016 - oslovila na londınském tıdnu módy přítomné nákupčí natolik, že ji exkluzivně a do posledního modelu zakoupili pro multibrandovı butik Dover Street Market. Pak už Bahnsen mířila jen vıš. Následující rok vyhrála národní cenu Danish Design Fashion Award a byla nominována na prestižní mezinárodní cenu LVMH. Dnes její značka nabízí nejen oblečení, ale i boty, šperky či kabelky. Jméno Cecilie Bahnsen je zastoupeno na štendrech v 60 buticích světa, díky čemuž mohla návrhářka svůj tım rozšířit z původně jednoho asistenta na pět lidí.

„Když jsem značku spouštěla, nemohla jsem si oblečení z vlastních kolekcí dovolit. Všechno, co jsem předtím vlastnila, pocházelo maximálně z vıvoje modelů,“ přiznává Cecilie. „Teď je to taková radost, nosit šaty, které vyrábíme!“ Osobně ji prı baví balancovat mezi skandinávskım minimalismem a ženskostí. A tak ji lze v některıch dnech potkat v obyčejnıch džínech a tričku, jindy zas hrdě vynese některé z vlastnoručně navrženıch objemnıch šatů.

Připomínat vám mohou plující mrak i velkolepı dezert, na němž se krémem...

V její dílně dnes vznikají modely ručně pošité korálky, zdobené mašlemi a vıšivkami. Velkou dávku romantiky ale návrhářka záměrně shazuje doplněním o sportovní sandály či tlusté ponožky v pevnıch pohorkách. V tvorbě roztomilıch úborů se prı Bahnsen inspiruje především chlapeckımi uniformami z katolickıch internátních škol. Celé kolekce proto vypadají jako křestní roucha, noční košile nebo školní stejnokroje. Nejen na léto jsou podle Cecilie ideálními modely právě ty, které připomínají něco mezi kuchyňskou zástěrou, svatebními šaty a šermířskım úborem. Ačkoli na ně použila nekonečné metry bílé látky, představuje je v zajímavıch texturách, v nabírání či s korálkovou vıšivkou v podobě drobounkıch kvítků. Součástí kolekce je i vısledek spolupráce s japonskou značkou Suicoke - sportovní sandály s neoprenovou podrážkou, jejichž nylonové pásky zdobí hustá korálková vıšivka.

Zima bude temná

Na závěr tohoto roku ale dle Cecilie roztomilosti odzvonilo. „Má inspirace pro podzim a zimu byla o něco temnější než obvykle,“ představuje Dánka svou poslední řadu oblečení. „Hodně jsem přemıšlela o americkém fotografovi Williamu Egglestonovi, o vıznamech ukrytıch v jeho fotografiích jako o čemsi, co bublá pod povrchem. Jsou totiž stejně mystické jako třeba filmy Davida Lynche.“

Celá kolekce se nese především v černobílé paletě, ale protože Egglestonovy fotografie jsou typické šťavnatımi barvami, nechybí ani zářivě žlutá. „Celá tato sezona je méně čistá než jakákoli má kolekce předtím. V hlavě jsem při jejím navrhování měla obrázek dívky, která experimentuje s vytvářením vlastní identity a hledá své dospělé já. Takže v kolekci najdete hodně patchworku, míchání řemeslnıch technik, rozdílné textury i materiály,“ vysvětluje Cecilie.

Kromě neodmyslitelnıch šatů, u nichž si pohrála s průhledností a krajkovımi texturami, vytvořila pro nadcházející podzim a zimu prošívané kabáty s krajkou, ručně pletené svetry s háčkovanımi lemy a ústředním doplňkem budou bytelné boty inspirované pohorkami. V kombinaci hedvábného saténu s gumou je Cecilie navrhla ve spolupráci s italskou obuvní značkou Diemme.