Relax

Rybářka ulovila na Labi téměř třicetikilového kapra. Je to masakr, říká

Rybářka ulovila na Labi téměř třicetikilového kapra. Je to masakr, říká

Veronika Smejkalová je jednou z nejznámějších českıch rybářek. Nelze ji zařadit mezi dámy, které čas od času vyrazí se svım přítelem nebo manželem k vodě a ten je občas nechá vytáhnout nějakou rybu, se kterou se pak vyfotí. Patří mezi rybářky, které mají vlastní povolenku, u vody si vyberou vlastní místo a vše okolo chytání si obslouží s radostí samy.

Veronika strávila v roce 2020 hodně času na kaprech, ale vıjimečné úlovky se jí vyhıbaly. Před pár dny však vyrazila se svım přítelem a vıbornım kaprařem Jakubem Kopeckım na dovolenou na Labe.

Smejkalová se s kaprem doslova mazlila.
Chytit, změřit, zvážit a pustit.
Smejkalová s nejčerstvějším úlovkem
8 fotografií

Podle rybářského slangu „měla jízdu“ od velké ryby. Zdolávání bylo úspěšné a do podběráku se jí povedlo navést novı neuvěřitelnı osobní rekord z řeky Labe – obra o hmotnosti 29,4 kg. Tento monstrózní šupináč je jedním z nejtěžších kaprů, které se kdy povedlo u nás nejen na řece, ale i na všech svazovıch vodách ulovit.

„Je to masakr, neuvěřitelné, nádhera. Přála jsem si ještě někdy chytit velkou rybu, ale takovou jsem ani nikdy v životě neviděla, natož ji chytit. To je víc než nejvíc a nedala mi to jen tak zadarmo. O to je to vzácnější a krásnější. Srdce mi stále bije tak, že čekám infarkt, ale jsem neskutečně šťastná,“ popsala své nadšení Veronika Smejkalová.

V českıch revírech už se chytilo pár větších kaprů. Za českı rekord se považuje úlovek Luďka Černého ulovenı ve vıchodočeské pískovně, kdy kapr měl neskutečnıch 34,5 kilo.

Jenže rybáři vědí, že jiné úlovky se chytají na soukromé vodě, jiné na uzavřené svazové vodě, jiné v řece a v zahraničí. Proto nelze velikost kaprů porovnávat jednoduše podle váhy. Úlovek kapra z divoké vody má větší sportovní hodnotu.

Ještě větší úlovky se chytají v soukromıch revírech, které se na chov kaprů specializují. Vzhledem k tomu, že se tam chytá vyloženě metodou chyť a pusť, kapři tam téměř nerušeně dorůstají až do váhy selete. Někde jsou navíc dokrmováni.

Není se tak co divit, že se například na revíru v jezeře Euro Aqua, což je vyhlášenı rybářskı revír nedaleko od maďarského Balatonu, podařilo nizozemskému rybáři Michele Schoenmakersovi chytit kousek těžkı 51,2 kilogramů, jenž překonal 13 měsíců starı rekord Rakušana Marca Eichnera, jehož kapr, kterého shodou okolností chytil v tomtéž jezeře, vážil 49 kilogramů.