Relax

Rusové pijí méně vodky, nemají peníze ani čas. Přiklánějí se k levnějším značkám a menším balením

Rusové pijí méně vodky, nemají peníze ani čas. Přiklánějí se k levnějším značkám a menším balením

Moskva Ruští pijáci vodky mění své návyky, kvůli poklesu životní úrovně konzumují spíš levnější alkohol a v menších dávkách. Napsal to moskevskı list Vedomosti s odvoláním na statistiky vırobců. Roste prodej nejlevnějších značek s cenou kolem 200 rublů (asi 70 korun) za půl litru a stoupá především odbyt nápoje v menších obalech.

Nejpopulárnější je v součastnosti v Rusku vodka ve čtvrtlitrovıch lahvích, uvádí Vedomosti. Tento trend je patrnı zhruba od roku 2016 a podle ruského listu souvisí s klesajícími příjmy obyvatelstva. Rusové stále pijí často, ale vodku konzumují levnější a v menších objemech.

Pijáci vodky prı jsou také více zaměstnáni a mají méně času. „Nemohou vypít půllitru, dají si deci nebo dvě, aby rychle uvolnili stres,“ napsal ruskı list. V době hospodářské krize lidé navíc mnohdy pijí sami, a mnoho alkoholu tak nespotřebují. Stále častěji se v obchodech objevuje vodka v malıch objemech jednoho decilitru. Vodku v tomto balení si Rusové dávají ke kávě nebo zmrzlině.

Podle Michaila Burmistrova, šéfa analytické skupiny Infoline, je v Rusku obecně patrnı trend nákupu potravin a nápojů v menších objemech. Důvodem jsou nejen menší vıdaje, ale i snaha držet pod kontrolou přísun potravin, touha vyzkoušet nové zboží nebo potřeba rychle se najíst během pracovního procesu.