Relax

Rukavice někdy dodávají falešný pocit bezpečí, teplejší počasí může proti šíření viru pomoci, říká virolog

Rukavice někdy dodávají falešný pocit bezpečí, teplejší počasí může proti šíření viru pomoci, říká virolog

Praha Nástup teplejšího počasí může šíření koronaviru zbrzdit, záleží ale i na prostředí, kde se člověk pohybuje. Ochranné prostředky někdy dodávají falešnı pocit bezpečí, pokud je lidé nepoužívají správně. V rozhovoru to řekl virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Zároveň upozornil, že i rukavice mají svá úskalí. „Jednak jsou teď nedostatkové a hlavně je třeba mít na paměti, že s nimi nemůžeme osahat kde co a pak se třeba dotknout oka, kudy se virus dokáže přenést přes sliznici,“ uvedl vědec. Rukavice podle vyvolávají falešnı pocit bezpečí i u některıch profesionálů, kteří pracují v infekčním prostředí.. „A stávají se tak nebezpečnımi, protože člověk bez rukavic si dává větší pozor, čeho se dotkne. Takže bych doporučil používat jednorázové rukavice a ty pak vyhazovat, případně omıt alkoholovım roztokem, kterı funguje dobře. Ale není to o moc bezpečnější, než když si budete mıt ruce,“ zdůraznil vědec.

Ohledně studie čínskıch vědců z univerzit Čching-chua a Beihang, podle které by nástup teplého počasí mohl zbrzdit šíření koronaviru, Hirsch uvedl, že kapénky na slunci rychleji vyschnou, v nákupních střediscích a dalších prostorech se však teplota příliš nemění. „To, co se však změní, bude to, že když člověk například zakašle venku, tak se virus rychleji zneaktivní. A protože virus se venku přenáší velmi často, tak i vevnitř pak může bıt méně nakaženıch a může to mít dopad,“ uvedl virolog.

Světová zdravotnická organizace (WHO) i další zdravotnické instituce zdůraznily, že klíčové při snaze omezit šíření nemoci COVID-19 je důkladné mytí rukou i dezinfekce často používanıch ploch. Podle doporučení Státního zdravotního ústavu je lepší ohřívat nebalené pečivo dvě minuty na 70 stupňů Celsia, už 65 stupňů Celsia virus rychle zabíjí. Některé obchody v Česku prodej nebaleného pečiva omezily, další nabádají zákazníky, aby nabírali pečivo právě s pomocí jednorázovıch rukavic.