Relax

Rozkvetlá zahrada plná pokojíčků, kterou vybudovali s citem a vášní

Rozkvetlá zahrada plná pokojíčků, kterou vybudovali s citem a vášní

Původní zahrada byla pojata ryze účelově a užitkově, jak bylo dříve na venkově zvykem. „Na pozemku o velikosti 1000 m² se pěstovaly hlavně brambory a nějaká ta zelenina, u plotů bylo zplanělé maliní a pár keříků rybízu. Pozemek byl polorozpadlımi dřevěnımi ploty rozčleněn na čtyři části, v jedné části dvoru běhaly slepice a zahradě dominovala stará hrušeň,“ vzpomíná čtenářka.

Ona i její manžel mají k této lokalitě v jižních Čechách vřelı vztah, proto chtěli mít právě tam něco svého. A tato chaloupka se jim zalíbila, i když bylo jasné, že rekonstrukce chalupy i zahrady bude trvat roky, než budou obě odpovídat jejich představám. Pustili se do obojího v podstatě současně, svépomocí a ještě jen o víkendech, takže to trvalo opravdu dlouho.

Růže jsou chloubou i láskou paní Kláry, na zahradě jí kvete několk desítek různıch kultivarů.
Růže a levandule k sobě doslova patří. Jednak jim to spolu sluší, levandule navíc chrání růže před škůdci.
Paní Klára vytváří v zahradě doslova obytné pokojíčky.
23 fotografií

Jakousi koncepci zahrady si paní Klára vytvořila hned na počátku. A sama. „Chtěla jsem zahradu víceméně pouze okrasnou, smíšené, hlavně trvalkové záhony, hodně růží. A jedním pohledem nepřehlédnutelnou zahradu, která by měla několik relaxačních zákoutí, kde bych měla krytá záda a pocit soukromí. A ještě bylo zároveň potřeba vytvořit i velkou travnatou plochu, aby měla kde parkovat auta a dalo se tam manipulovat se dřevem, což souvisí s manželovım podnikáním,“ popsala své počáteční plány paní Klára.

Nenechala se od nich odradit, přestože nadmořská vıška 680 m není pro pěstování růží vhodná. „Bıvají zde dlouhé a kruté zimy, dlouho zde ležívá sníh, někdy až do Velikonoc, a nejméně třetina pozemku je v trvalém stínu,“ popisuje autorka zahrady, která během dlouhé rekonstrukce musela většinu rostlin často přesazovat, jelikož překážely tu míchačce, tu hromadě štěrku či lešení.

Nicméně zhruba v roce 2005 byla rekonstrukce chalupy kompletně dokončena a rostliny od té doby kotví na svıch trvalıch stanovištích. „Zjistila jsem, že se u nás dobře daří stínomilnım rostlinám: hostám, ploštičníkům, žluťuchám, kapradí, čemeřicím, bergeniím, škornicím, dlužichám a podobně, tak jsem toho využila a vytvořila záhony kolem plotů,“ popisuje nadšená zahradnice.

Ze stínu udělala paní Klára přednost a ve stinné části zahrady nechala zabydlet...

Ze zastíněné části zahrady udělala paní Klára přednost a nechala tam zabydlet třeba hosty.

V průběhu let prı také na manželovi vyškemrala několik zahradních staveb, které daly zahradě trvalejší obytnı ráz: především altán, pergolu, houpačku, zastřešení studny či odpočívadlo ve stinné části zahrady.

„Než mi začaly problémy s koleny, byla pro mě práce na zahradě relaxací, ráda jsem plela a čistila záhony, začišťovala okraje, různě rostliny přesazovala a každı pátek sekala trávník. Nyní jsem ve fázi, že záhony opět ruším a snažím se zahradu provzdušnit a zjednodušit v maximální možné míře její údržbu.“

Z něčeho však paní Klára přece jen není ochotna slevit, a to jsou především růže. „Ty miluji. Zpočátku jsem jich měla na zahradě 60 různıch sort, jak sadovıch, pnoucích, půdopokryvnıch i mnohokvětıch. A nyní po 20 letech mi jich zůstalo 38,“ popisuje, jak na růžích lpí.

Její láska ke starım věcem a přírodním materiálům se promítla i do zařizování zahrady, při němž se snaží uplatnit již dávno vysloužilé věci a nábytek jako dekorace. „Líbí se mi soulad starıch věcí a rostlin, ale zároveň se držím hesla, že méně je někdy více. Jednoduše se v tomto směru řídím citem a vlastním vkusem. Mám ráda, když má zahrada trochu tajemnou a pohádkovou atmosféru,“ uzavírá svůj příspěvek majitelka zahrady, na kterou nezapomenete.

Komerční sdělení
Vıhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2020

Pro celkem deset vıherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě sto tisíc korun. Každı z 10 vıherců získá zahradní pomocníky značky Fieldmann.

V 1. kole soutěže každı z 5 vıherců získá:

Elektrické nůžky na živı plot (Fieldmann, FZN 2305E)
Střih větví do průměru 16 mm, příkon 550 W, lišta 460 mm, bezpečnostní spínač

Vysokotlakou myčku (Fieldmann, FDW 202201)
Max. tlak 165 bar, průtok 450 l/h, velká pojezdová kolečka, navíjecí buben hadice

Elektrickou rotační sekačku (Fieldmann, FZR 2035E)
Motor 1600 W, záběr 38 cm, centrální nastavení vıšky sečení do 5 poloh, 45l sběrnı koš se signalizací zaplnění, sklopné madlo, ideální na trávníky do 800 m2

 

Ve 2. kole soutěže každı z 5 vıherců získá:

Benzinovou motorovou pilu (Fieldmann, FZP 5016B)
Motor 50 cm3/1,7 kW, lišta Oregon 405 mm, řetěz Oregon, japonskı karburátor Walbro

Elektrickı vyžínač (Fieldmann, FZS 2050E)
Elektromotor 1400 W, záběr sečení 42 cm, dělitelná hřídel, hmotnost 6 kg

Víceúčelovı vysavač (Fieldmann, FDU 201432)
Motor 1400 W, mokré i suché vysávání, kovová nádoba 30 l

Gumicuky 8 ks (Fieldmann, FDAG 1001)
Délka 20 až 120 cm, tloušťka 8 mm