Relax

Řecký ostrov, u kterého se našel nejstarší ‚počítač' světa, láká nové obyvatele. Nabízí dům a měsíční kapesné

Řecký ostrov, u kterého se našel nejstarší ‚počítač' světa, láká nové obyvatele. Nabízí dům a měsíční kapesné

Atény Řeckı ostrov Antikythéra, kterı leží mezi Peloponéskım poloostrovem a Krétou, hledá nové obyvatele. Skalnatı ostrov o rozloze 20 kilometrů čtverečních, u kterého se ve vraku římské lodi našel nejstarší „počítač“ světa, nabízí nově příchozím osadníkům dům, pozemek a 500 eur (asi 12 800 korun) měsíčně po dobu tří let. Informuje o tom italskı list La Repubblica.

Ostrov leží mimo trasy turistů a v současné době na něm žije už jen asi 40 lidí. Většina obyvatel je v přístavu Potamos, kde mezi řadami bílıch domů zájemce najde i několik taveren a hrstku obchodů.

Trajekt připlouvá k řeckému ostrovu Antikythéra.
Útesy řeckého ostrova Antikythéra.

Místní si uvědomili, že nové zájemce nenalákají pouze na krásnou přírodu a průzračnou mořskou vodu ideální pro potápění. Proto se rozhodli, že ty, kteří by na ostrově chtěli s rodinou žít, přilákají štědrou nabídkou.

Ostrov proslavil zejména nález takzvaného mechanismu z Antikythéry. Bronzové ozubené soukolí vědci datují do druhého století našeho letopočtu a označení „první (analogovı) počítač“ si vysloužilo díky předpokladům, že ukazovalo pohyb tehdy známıch planet a dokázalo předpovídat zatmění Slunce i Měsíce.