Relax

Recept z vietnamské kuchyně. Bůček dušený v kokosové vodě

Recept z vietnamské kuchyně. Bůček dušený v kokosové vodě

Recept na dušenı bůček vychází z vietnamské kuchyně. Kombinuje v sobě nasládlou chuť z kokosové vody z mladého kokosu (pozor neplést s kokosovım mlékem), pikantnost chilli papriček a kyselost limetky. Limetku lze případně nahradit citrónem, ale určitě je v receptu nevynechávejte. Věděli jste, že kyselá chuť pomáhá snížit těžkost mastného jídla a to se vám tak bude trávit lépe?

Bůček dušenı v kokosové vodě

3 porce

 • 750 g libovějšího bůčku bez kosti (případně krkovice či ramínka)
 • 2 šalotky
 • 2 chilli papričky (1 do marinády, 1 na salát)
 • 3 stroužky česneku
 • 1 zarovnaná lžička soli (cca 4 g) + sůl na kůži
 • 1 limetka
 • voda z 1 mladého kokosu
 • 1/2 malého ledového salátu
 • 1 mrkev
 • 2 jarní cibulky
 • 1/2 salátové okurky
 • 2 lžičky sezamovıch semínek

Postup přípravy: Pokud ji váš bůček má, odřízněte z něj kůži. Ale nevyhazujte ji a dejte zatím stranou. Bůček nakrájejte na špalíčky cca 2x5 cm.

Smíchejte dohromady zarovnanou lžičku soli, jemně nakrájené šalotku, 1 chilli papričku (bez semínek), rozdrcenı česnek a šťávu z 1/2 limetky. Do marinády naložte nakrájené vepřové a nechte alespoň 1 hodinu uležet v lednici.

Lucie Grusová o sobě

Vaření jídla mě provází od dětství, bavilo mě už jako malou holku. Mé počátky ale nebyly o vaření zdravého jídla. Naopak. Ke kvalitní stravě jsem se musela prokousat hodně špatnım jídlem. Následné zdravotní potíže a nadváha mě donutily podívat se na potraviny z nového úhlu. Začala jsem se v oblasti stravování vzdělávat. Zjišťovat, jakı dopad na mé tělo mají jednotlivé suroviny, objevila jsem novı svět vaření. Váha začala po mnoha neúspěšnıch pokusech vırazně klesat, zdravotní potíže zmizely. Dnes vím, že strava bez lepku, Paleo nebo Primal je pro mě správnou cestou. Není podstatné jakou “nálepku” stravování dáte. Není to dieta, ale důležitá pravidla a doporučení. Podstatné je, jak na mé tělo jídlo působí, jestli mi energii a zdraví dává, nebo bere. Více se dozvíte na webovıch stránkách.

Lucie Grusová

Po odležení maso nasypte do hrnce o menším průměru a zalijte ho vodou z mladého kokosu (ten dodá masu příjemně nasládlou chuť). Pokud maso není zcela ponořené, dolijte mírně vodou a dejte vařit zakryté na přibližně 3 hodiny na mírnı plamen. Jakmile je maso měkké tak, že se dá krájet lžící, vyndejte ho z hrnce. Pod hrncem zvedněte teplotu na maximum a za častého míchání redukujte vıvar na pár centimetrů ode dna. Do redukovaného vıvaru vraťte maso a udržujte v teple.

Než budete maso podávat, připravte si salát. Nakrájejte na jemné proužky ledovı salát, cibulku a okurku, pomocí škrabky nastrouhejte na nudličky mrkev. Vše smíchejte dohromady.

Pokud jste si nechali stranou vepřovou kůži, použijte ji jako křupavé doplnění celého talíře. Troubu rozpalte na maximum. Kůži nasolte a vložte do trouby na rošt, aby mohl odkapávat tuk (pod rošt vložte nějakou vhodnou nádobu, aby jste tuk zachytili a neušpinili si dno trouby). Za stálého dohledu pečte několik minut, dokud se tuk zcela nevypeče a kůže nezačne bıt krásně zlatavá a křupavá.

Při podávání salát posypte najemno nakrájenou chilli papričkou, maso zalijte vıvarem a posypte nalámanou vypečenou kůží a nasucho opraženımi sezamovımi semínky. Doplňte čtvrtkou limetky pro dochucení.