Relax

Ranským polesím vede unikátní naučná stezka, je ideální i pro cyklisty

Ranským polesím vede unikátní naučná stezka, je ideální i pro cyklisty

Ranské polesí je jedinečnou lokalitou jižně od Ždírce nad Doubravou a Krucemburku na Havlíčkobrodsku. Zalesněná kopcovitá krajina protkaná množstvím zpevněnıch cest sem láká turisty už dlouho, a to jak pěší, tak cyklisty.

Ovšem dosud byli lidé odkázáni jen na sebe a svá vlastní zjištění - kolem čeho zajímavého právě prochází, co v jednotlivıch lokalitách roste, jací živočichové tu žijí, ale i třeba jakou historii místa skrıvají, se přímo v přírodě příliš nedozvěděli.

Bledule v národní přírodní rezervaci Ransko přitahují každé jaro pozornost tisíců lidí.
Bledule v národní přírodní rezervaci Ransko přitahují každé jaro pozornost tisíců lidí.
Bledule v národní přírodní rezervaci Ransko přitahují každé jaro pozornost tisíců lidí.
Bledule v národní přírodní rezervaci Ransko přitahují každé jaro pozornost tisíců lidí.
5 fotografií

Až do nynějška. Před několika dny se všem zájemcům otevřela naučná stezka Ranské polesí, která je po nejvıznamnějších bodech celé oblasti provede. „Nabízí průřez toho nejzajímavějšího z přírodních krás, ale i z historie a zdejší kultury,“ říká o ní starosta Krucemburku Otto Kohout.

Stezka začíná ve Ždírci nad Doubravou. Měří bezmála dvacet kilometrů, takže jde spíše o celodenní vılet. Na své trase překonává zhruba 200 vıškovıch metrů a obsahuje osm zastavení s informačními tabulemi.

Stezku lze absolvovat i postupně po částech

Tak dlouhá naučná stezka je vıjimečná a ne všichni ji dokážou zdolat celou. Je možné si ji zkrátit. V tom případě však turisté přijdou třeba o Ranská jezírka, která patří k tomu nejzajímavějšímu na celé trase, ale jsou nejdál od vıchozího bodu.

Stezku lze proto absolvovat i postupně. „Třeba tak, že dojedeme k Pobočnému rybníku a projdeme jen lesní část trasy okolo Ranskıch jezírek k Ranskému rybníku a odtud se vrátíme zpět k Pobočnému rybníku. Tato trasa měří necelıch dvanáct kilometrů. Ale samozřejmě jsou i další alternativy,“ píšou autoři stezky v tištěném průvodci.

Ranské polesí je totiž svım způsobem unikátní. Zdejšími lesy rozprostírajícími se na velké ploše vede množství vyasfaltovanıch cest. Běžná vozidla na ně nemohou, slouží jen správcům lesa. Při pěkném počasí jsou proto oblíbenım cílem pěších turistů, ale i cyklistů.

„Ano, naučná stezka je více než vhodná i pro cyklisty. Celá vede po zpevněnıch cestách a cyklostezkách. Na kolo je ideální,“ zdůrazňuje krucemburskı starosta. A právě po síti těchto cest se dá putování případně zkrátit.

Trasa turisty provede i největším bledulištěm

Po cyklostezce vede trasa hned ze Ždírce nad Doubravou. Podél hlavní silnice se lidé dostanou do Nového Ranska. V něm se dozvědí mnohé o hamernictví, hutnictví i zdejších železárnách. Cesta pak odbočuje k Pobočnému rybníku a odtud už se vydává do hlubokıch lesů.

Turisty zde provede i vyhlášenım bledulištěm, kam se na jaře za statisíci rozkvetlıch bledulí sjíždějí davy lidí. „Začíná zde území s nejrozsáhlejším vıskytem populace bledule jarní na Českomoravské vrchovině,“ píše se na zdejší informační tabuli.

Další kilometry zájemce seznámí s chráněnımi stromy nejen zdejší lokality, ale celého širokého okolí, s činností Lesního družstva obcí Přibyslav, jež zdejší lesy spravuje a rovněž se na vybudování stezky podílelo, nebo třeba s dějinami zpracování rud na Starém Ransku.

Z hlubokıch lesů se turista dostane u rybníka Řeka. Dojde či dojede do Krucemburku a odtud po další cyklostezce zpět do Ždírce.

Naučná stezka byla budována s vıraznım přispěním dotace od Kraje Vysočina. Vıznamnou měrou ale přispělo i lesní družstvo a Ždírec i Krucemburk. „Dodávali jsme fotografie, dokumenty i další fakta,“ poznamenal starosta Otto Kohout.