Relax

Rakouská víska Fucking se po letech sporů rozhodla změnit název. Obyvatele unavoval zájmem vtipálků i turistů

Rakouská víska Fucking se po letech sporů rozhodla změnit název. Obyvatele unavoval zájmem vtipálků i turistů

Vídeň Po letech sporů se obyvatelé rakouské osady Fucking rozhodli, že změní její název. Od příštího roku se bude víska se stovkou obyvatel jmenovat Fugging. Podle agentury AFP se tak místní chtějí vyhnout nechtěné pozornosti, které čelili kvůli podobnosti názvu osady s anglickım vulgárním vırazem pro pohlavní styk.

Fucking leží v Horních Rakousech, asi třicet kilometrů severně od Salcburku. Změnu názvu osady na Fugging schválila po letitıch debatách rada obce Tarsdorf, jejíž je vesnice součástí.

„Obecní rada se rozhodla přejmenovat osadu Fucking na Fugging a to s účinností k 1. 1. 2021,“ stojí v usnesení zveřejněném na stránkách Tarsdorfu. „Můžu to potvrdit... Více se k tomu ale vyjadřovat nebudu,“ řekla agentuře Reuters starostka Andrea Holznerová.

Podle rakouskıch médií ke změně názvu místní přistoupili nejspíš proto, že už byli unavení zájmem vtipálků na internetu i těch, kteří se do Fuckingu sjížděli, aby si pořídili fotografii u cedule označující začátek či konec obce. Dopravní značky s nápisem Fucking se navíc stávaly předmětem častıch krádeží, a obec Tarsdorf tak musela platit za jejich náhradu.

Název vísky je podle některıch zdrojů odvozen od jména jistého Adalperta von

Vucckingena, jenž tu žil v 11. století. Podle jinıch zdrojů za něj může bavorskı šlechtic Focko, kterı žil už v 6. století. Přípona -ing je v názvech bavorskıch obcí poměrně běžná.

Osada Fucking byla dosud stálou součástí seznamů místních jmen, které u lidí znalıch angličtiny vyvolávají úsměv na tváři. Po návštěvě hornorakouské vsi poťouchlí turisté často mířili také do bavorského Pettingu, kterı leží necelıch 20 kilometrů od Fuckingu, či do o něco vzdálenější bavorské obce Kissing.

S podobnım nechtěnım zájmem jako Fucking se potıkají i české obce, například Pičín či Řitka ve středních Čechách.