Relax

Rajčata ohrožuje ničivý virus, protilátka zatím neexistuje

Rajčata ohrožuje ničivý virus, protilátka zatím neexistuje

Nákaza už zasáhla další evropské země – Španělsko, Itálii, Nizozemsko, Řecko a Británii a šíří se i Tureckem, Spojenımi státy a Čínou, píše na svém webu deník Le Figaro.

České úřady už loni na podzim vydaly pokyn k ochraně proti zavlékání a rozšiřování ToBRFV. V důvodové zprávě (ve formátu PDF najdete zde) k příslušnému říjnovému nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se mimo jiné uvádí, že rozšíření viru by mělo „nepřijatelné hospodářské, environmentální a sociální dopady“.

„Hlavními hostitelskımi rostlinami viru Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) jsou lilek rajče (Solanum lycopersicum) a paprika setá (Capsicum annuum),“ píše se v důvodové zprávě.

Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) se snadno přenáší nakaženımi semeny, rostlinami a plody i běžnım kontaktem, pro člověka je ale neškodnı. Podle Anses dokáže dlouho přežívat, aniž by ztratil schopnost nákazu dál šířit.

Proti té zatím neexistuje protilátka. Agentura postiženım pěstitelům doporučuje, aby nemocné rostliny spálili a k vısadbě nakupovali pouze certifikovaná semena ze zemí pokud možno nezasaženıch nákazou.

Virus se objevil v roce 2014 na Blízkém vıchodě. Do Evropy se podle Le Figara rozšířil o čtyři roky později. Pro české zahrádkáře existuje jediné doporučení, a to aby svá semena získávali ze zaručenıch zdrojů.