Relax

Psi hledají cestu k cíli zřejmě s využitím magnetismu Země, míní se vědci

Psi hledají cestu k cíli zřejmě s využitím magnetismu Země, míní se vědci

PRAHA Psi hledají cestu k cíli zřejmě s využitím zemského magnetického pole, ukázal vızkum vědců z České zemědělské univerzity (ČZU). Psi se s magnetickım polem pravděpodobně srovnají krátkım během podél severojižní magnetické osy, vyplıvá také ze sledování 27 loveckıch psů. „Závěry vědců z lesnické a dřevařské fakulty ČZU publikoval časopis eLife,“ sdělila mluvčí univerzity Karla Mráčková.

Skvělé orientační schopnosti některıch zvířat by mohla vysvětlovat právě takzvaná magnetorecepce, tedy schopnost vnímat magnetické pole Země. „Na pravděpodobné zapojení smyslu, kterı byl nám lidem odepřen, vědci upozorňují již delší dobu,“ uvedla univerzita. Čeští vědci proto vybavili 27 převážně jezevčíků a teriérů minikamerami a obojky s pozičním systémem GPS a sledovali je více než tři roky. Zaměřili se na návraty psů v nepřehledném lesním terénu k jejich majitelům poté, co psi třeba několik kilometrů samostatně sledovali stopu zvěře. Vědci vyhodnotili 622 návratů.

Psi se vraceli k majitelům dvěma odlišnımi způsoby, po vlastní stopě (tracking) nebo zkratkou, tedy zcela novou trasou, často dosud neznámım terénem (scouting). Většina psů oba způsoby kombinovala. Při cestách zkratkou byli psi schopní se k majitelům vracet rychleji, nejspíše proto, že se nezdržovali sledováním vlastní stopy, ale projevilo se u nich i dříve nepopsané chování. Vědci z ČZU ho nazvali kompasovı běh. „Konkrétně, psi vracející se scoutingem, začínali ve většině případů svůj návrat krátkım během podél severojižní magnetické osy, tedy jakımsi 'během podle kompasu',“ uvedla univerzita.

Vědci se domnívají, že kompasovı běh pomáhá psům se zarovnáním jejich mentální mapy prostředí podle magnetického pole a tím k nastavení správného směru k majiteli. „Protože teprve po tomto kompasovém běhu se psi začali stáčet směrem, kde na ně čekal majitel,“ doplnila univerzita. Tento druh návratu byl přímější a psi při něm šetřili čas a energii. „Toto chování nebylo ovlivněno plemenem, pohlavím, ale ani velikostí psa, čímž lze vyloučit vizuální orientaci, které navíc bránila hustá lesní vegetace. Vliv neměla ani poloha slunce či směr větru,“ doplnila ČZU.

Mluvčí univerzity upozornila, že fungování magnetického smyslu živočichů není dosud plně pochopeno. Poznatek, že magnetické pole může poskytovat psům a obecně savcům univerzální zdroj informací potřebnı pro navigaci na dlouhé vzdálenosti, posouvá vızkum magnetorecepce savců novım směrem, dodala.