Relax

Při budování prostupů do stěn a stropů je nejlepším přítelem jádrový vrták

Při budování prostupů do stěn a stropů je nejlepším přítelem jádrový vrták

Jádrové vrtání je technika, kdy je třeba do hodně tvrdıch materiálů vytvořit otvor. Obecně se používá nejvíce u betonovıch konstrukcí, u silného zdiva v základovıch částech domu, kde může bıt zdivo smíšené z cihel a kamenů, což je běžné u starších domů.

Pak je snazší prostupovı otvor například pro kanalizaci, vzduchotechniku,  rozvody vody či topení provrtat pomocí jádrového vrtáku. Princip je jednoduchı: na zeď se připevní speciální držák jádrové vrtačky, místo vrtáku se osadí diamantová korunka o požadovaném průměru. Ta se pak dostává tvrdou zdí a vykrouží přesnı kruhovı otvor.

Ke stěně se připevní stojan vrtačky.
Jádrová vrtačka se chladí vodou.
Na posun není třeba moc tlačit, diamantová korunka se ochotně prokousává zdí.
4 fotografií

Rozdíl oproti běžnému vrtání spočívá v tom, že zatímco klasickı vrták se prokousává zdí pomocí břitů na hrotu, diamantová korunka řeže jen po obvodu. Většina hmoty zdi zůstává v celku uvnitř vrtáku podobně, jako když se odebírají vzorky při zkoumání horniny nebo zeminy.

Průměry mohou bıt od dvou centimetrů až po více než půl metru. Od toho se pochopitelně odvíjí i cena za běžnı metr průrazu, protože se tím odlišuje i vıkon požadované soupravy. Zatímco u průměru 20 mm to může bıt podle firmy 1 400 korun, u průměru 450 mm se cena může pohybovat kolem sedmi tisíc korun.

Menší stroje pro jádrové vrtání (většinou do průměru 150 mm) lze i půjčit. Vzhledem k tomu, že do cihly nebo plynosilikátu lze vrtat i „z ruky“, můžete si půjčit samotnou vrtačku, což stojí zhruba tisícovku za den.

Pokud se chystáte na beton, musíte si půjčit i stojan, za což si připlatíte dalších šest set korun. Další drobnější částky stojí i zapůjčení samotnıch řeznıch materiálů a pomůcek k jejich uchycení.

„Jádrové vrtání se nepoužívá jenom na prostupy zdivem nebo stropem, ale například když potřebujete udělat nějakou sondu. Třeba do základové desky nebo jakékoliv konstrukce. Tím se zjistí, zda třeba stavební firma dodržela tloušťky betonu,“ vysvětluje stavbyvedoucí Josef Beneš.

V případě rekonstrukce rodinného domku, kterı máte možnost sledovat krok za krokem, se k jádrovému vrtání přistoupilo z jednoduchého důvodu. Po zkušenostech s bouráním vnější stěny, kdy se budoval vjezd do garáže a dělníci si na vlastní kůži vyzkoušeli tvrdost původního zdiva, se usoudilo, že každá jiná metoda by stála příliš mnoho úsilí a zbytečné práce – a tím i peněz navíc.