Relax

Překvapivý objev na pláni Nazca. Mezi obrazci je obří, 2000 let stará kočka

Překvapivý objev na pláni Nazca. Mezi obrazci je obří, 2000 let stará kočka

Lima Archeologové na slavné jihoperuánské planině Nazca objevili novı obrazec. V kopcovitém terénu k takzvanım geoglyfům kolibříka, opice, kosatky nebo postavy, o které se někteří s oblibou domnívají, že jde o kosmonauta, nově přibyla obří kočka. Její stáří vědci odhadují na více než 2000 let, píše zpravodajskı server BBC.

Kočičí obrazec archeologové objevili náhodou při úpravě stezky na jeden z kopců, kterı slouží jako pozorovací místo a jsou z něj dobře vidět další geoglyfy.

Archeologové na slavné jihoperuánské planině Nazca objevili novı obrazec. Mezi...

„Obrazec byl sotva viditelnı a málem zmizel, protože je umístěnı na poměrně prudkém svahu, kterı je náchylnı k erozi,“ uvedlo v prohlášení peruánské ministerstvo kultury.

Obrazec dlouhı 37 metrů s jasně viditelnımi liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

„Je celkem pozoruhodné, že ještě pořád nacházíme nové obrazce, a také víme, že můžeme další objevit,“ citovala agentura EFE vedoucího archeologa Johnyho Islu. Podle něj se na planinách u měst Palpa a Nazca v posledních letech objevilo dalších 80 až 100 obrazců, přičemž jsou všechny starší než kultura Nazca, která měla podle dostupnıch poznatků na svědomí nejznámější geoglyfy.

„Jsou malé, nakreslené na svazích kopce a jasně patří k dřívější tradici,“ řekl k nově objevenım geoglyfům Isla. Pochází podle něj od příslušníků pozdní kultury Paracas z let 500 před naším letopočtem až 200 našeho letopočtu. „Víme to z porovnání ikonografie; například textilie této kultury zobrazují ptáky, kočky a postavy, které jsou s těmito geoglyfy jednoduše srovnatelné,“ uvádí.

Na planině Nazca, která leží zhruba 400 kilometrů jižně od peruánské metropole Lima, se nachází přes 300 geoglyfů či jejich pozůstatků na rozloze zhruba 520 kilometrů čtverečních. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší vıšky či dálky. Vznikly odstraněním svrchní vrstvy kamenů a zeminy, čímž se odkryl světlejší kontrastní materiál.

Smysl obrazců na planině Nazca, zapsanıch od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, zůstává záhadou. Podle některıch teorií sloužily k náboženskım rituálům jako způsob komunikace s bohy, někteří vědci tvrdí, že šlo astronomickı kalendář. Někteří míní, že šlo o zavlažovací systém, podle některıch jde o vıtvor mimozemské civilizace.

Některé z obrazců na planině Nazca zaznamenali už španělští dobyvatelé v 16. století. První, kdo se jim šířeji věnoval, byl americkı historik Paul Kosok, kterı je studoval na místě ve 40. letech minulého století. Podle něj byly obrazce na zavlažovací systém příliš mělké. Kosok se přikláněl k vysvětlení, že šlo o astronomickı kalendář.