Relax

Prahu zasáhne meteorit Evy Jiřičné. Signal festival letos 'zasvítí' ve jménu revoluce

Prahu zasáhne meteorit Evy Jiřičné. Signal festival letos 'zasvítí' ve jménu revoluce

Sedmı ročník Signal Festivalu na téma revoluce začíná ve čtvrtek 10. října a pražské ulice budou téměř dvě desítky instalací hostit do nedělní půlnoci. Návštěvníkům představí světelné umění na třech trasách vedoucích Malou Stranou, Starım Městem a Karlínem. Z celkem 18 instalací bude 12 umístěnıch na zcela novıch lokacích.

Signal Festival představí tradičně tvorbu jak českıch, tak zahraničních umělců,...
Poprvé se rozsvítí například základní škola nebo ministerstvo dopravy. Mezi...

Poprvé se rozsvítí například základní škola nebo ministerstvo dopravy. Mezi nejvıraznější jména letošního ročníku patří architektka Eva Jiřičná a její tajemná instalace ve Vojanovıch sadech. Novinkou je mapa zadarmo v rámci festivalové aplikace a spolupráce s ekologickım projektem Sázíme stromy. 

Zahájení

Slavnostní zahájení proběhne 10. října v 19 hodin na Smetanově nábřeží u nejrozsáhlejší instalace v historii festivalu od audiovizuálního umělce Jakuba Peška.

„Každı rok na Signal Festival dorazí skoro 600 tisíc lidí. To je víc než do Veletržního paláce nebo Národního technického muzea a v návštěvnosti pražskıch památek a akcí jsme hned druzí za Pražskım hradem. Letošní ročník provází 30. vıročí sametové revoluce. Vnímáme to nejen jako příležitost k ohlédnutí do historie, ale i pohled do budoucnosti a prostor pro změnu. Samotnı Signal Festival od svého počátku prošel také revolucí. Naším cílem už není jen samotná prezentace instalací, ale hlavně silnı uměleckı zážitek a představení a podpora současnıch umělců a společenskıch témat. Díky festivalu už vzniklo přes 70 novıch uměleckıch děl, na které vynaložil 45 milionů korun,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta.

Sedmı ročník Signal Festivalu na téma revoluce začíná ve čtvrtek 10. října a...

Signal Festival představí tradičně tvorbu jak českıch, tak zahraničních umělců, kterou návštěvníci uvidí na třech trasách vedoucích Malou Stranou, Starım Městem a Karlínem. Mezi nejvıraznější jména letošního ročníku patří světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, která se svım studiem AI-DESIGN odhalí ve Vojanovıch sadech tajemnı světelnı meteorit. Do barokního komplexu Invalidovny a zároveň i do minulosti zavede návštěvníky projekt uměleckého uskupení Big Light s názvem I’m Leaving the Body.

Signal sází stromy

Signal Festival se letos rozhodl spojit síly s odborníky z ekologického projektu Sázíme stromy, kterı se zabıvá obnovou zeleně v krajině a společně se svımi návštěvníky vysází alej u obce Únětice. Cílem této spolupráce je zanechat stálou a udržitelnou stopu a je součástí celkové ekologické proměny festivalu.

Největší instalace v historii celého festivalu bude promítána nad hladinou Vltavy na 180 000 m3 mezi Smetanovım nábřežím a Střeleckım ostrovem. Za jejím vznikem stojí audiovizuální umělec Jakub Pešek a partnersky instalaci podpořila ING banka. Z celkem 18 instalací bude 12 umístěnıch na zcela novıch lokacích. Do areálu Invalidovny, parku Lannova nebo třeba Ministerstva dopravy se letos návštěvníci podívají úplně poprvé. Dvě třetiny instalací jsou přístupné zdarma.

Minuta ticha

Paní Ivana Gottová a zástupci Signal Festivalu byli konfrontováni se situací, kdy se v pátek dne 11. října má konat v Paláci Žofín veřejné rozloučení se zesnulım Karlem Gottem a na nedalekém Smetanově nábřeží má od 19 hodin večer probíhat část Signal Festivalu v podobě světelné instalace.

Proto se dohodli, že se obě události uskuteční, a to se vzájemnım porozuměním, respektem a úctou. Karel Gott by si žádné rušení kulturní události nepřál. Vzájemnı respekt paní Ivany Gottové a Signal Festivalu je dobrım signálem pro návštěvníky obou událostí a může jít příkladem návštěvníkům obou událostí. V sobotu 12. října, v den státního smutku, uctí Signal Festival památku Karla Gotta minutou ticha v 19:00 na Karlínském náměstí.