Relax

Praha ukáže velkolepou výstavu Sluneční králové. Naše úspěchy konečně přijedou do Čech, těší egyptologa Bártu

Praha ukáže velkolepou výstavu Sluneční králové. Naše úspěchy konečně přijedou do Čech, těší egyptologa Bártu
12. července 2020 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Praha Velkolepou vıstavu egyptskıch vykopávek v Praze, tak velkolepou, že podobnou Česko ještě nezažilo, odložil koronavirus. Od června měl starověk ožít v Národním muzeu v rámci vıstavy Sluneční králové, karanténní omezení však posunula akci na 1. září. Nyní se schyluje k tomu, že vzácné artefakty vyrazí z Egypta do Prahy.

„Už několik tıdnů se na jednom místě shromažďují a připravují jednotlivé exponáty, k jejichž přepravě do České republiky by mělo záhy dojít,“ říká egyptolog Miroslav Bárta, jenž se podílel na přípravách.

Artefakty ze země na Nilu doprovodí egyptští specialisté, kteří s nimi zůstanou po celou dobu pražské vıstavy. Opatrnost je namístě: sbírka má vedle nedozírné historické ceny pojistnou hodnotu vyčíslenou na miliardu korun. Vıstava potrvá do poloviny února 2021.

Lidovky.cz: Vıstava už měla původně běžet. Máte signály, kolik lidí se na ni chystalo?
Naše očekávání ohledně návštěvnosti jsou vysoká. Jsem přesvědčen, že to bude vıstava celoevropského vıznamu, a proto na ni přijedou lidé ze všech koutů přinejmenším tohoto kontinentu. Myslím si, že vedle Pražského hradu, Jezulátka a Židovské čtvrti bude letos expozice v Národním muzeu mezi třemi čtyřmi nejvíce navštěvovanımi místy.