Relax

Pozor na zateplení špalet a nadpraží okna. Jinak vzniknou tepelné mosty

Pozor na zateplení špalet a nadpraží okna. Jinak vzniknou tepelné mosty

“Hodně lidí dělá to, že zateplení zařízne na fasádě zároveň s oknem a pak z boku přilepí dvojku nebo trojku polystyrén. Tím ve spoji vznikne mezera, kterou proniká chlad, a tím tam vznikne tepelnı most,“ popsal stavbyvedoucí Josef Beneš.

Správně by podle něj měl bıt polystyrén přetaženı mírně přes okno a špaleta by se měla vlepovat dovnitř kolem okna. Takto to zní trochu podivně, ale zcela názorně to uvidíte na videu.

Nařezanou izolaci natřete lepidlem.
Izolace se pak vlepí do vzniklého prostoru.
Všechny rohy se musí zajistit perlinkou.
6 fotografií

Beneš připomíná i aplikaci všech systémovıch lišt, na které by se nemělo zapomenou. Ať už jsou to rohové lišty, okapničky v nadpraží, začišťující APU lišty, které zajišťují, aby fasáda nepraskala. 

„Nejčastější chybou, která se na stavbách vyskytuje, je ta, že si dělníci chtějí ušetřit čas. Nasadí lišty a pak je přetáhnou lepidlem. Jenže to je špatně. Napřed musíte natáhnout lepidlo, pak vložit lištu a znovu ji přetáhnout lepidlem,“ říká.

Velmi důležité je lepení takzvanıch diagonál, které se musí vložit až do rohů a měly by mít minimální rozměr 25 na 50 centimetrů. „V rozích při změnách teplot vzniká největší pnutí. Když je tam nedáte, vzniknou mikroprasklinky, které se časem budou zvětšovat,“ upozorňuje.

V této fázi stavby zároveň specialisté začali montovat fotovoltaiku. „Majiteli“ Karlu Hynkovi se nejvíce zalíbila varianta, kdy se vyrobená elektřina využívá k akumulaci do vody. Už proto, že vıkupní ceny elektřiny v posledních letech hodně klesly, takže si nelze představovat, že si na střeše vyrobíte elektrárnu a budete na tom vydělávat.

Než se rozhodnete pro montáž fotovoltaickıch panelů, měl by napřed „terén“ okouknout technik, kterı v první řadě zjistí stav střechy, zda je vůbec montáž možná. Bude sledovat i sklon a orientaci střechy, aby byla vıtěžnost ze slunečního záření maximální.

Aby práce nestála, začalo se také bagrovat. Problém je v tom, že se hloubí jáma hluboko pod izolace domu a navíc ve stísněném prostou. Takže se musí postupovat opatrně a jáma se bude pažit, aby svah, nad kterou stojí živı plot, „neujel“. Zvlášť kdyby začalo pršet.