Relax

Pořádný stůl, svěrák, vrtačka a pila. Základní dílenské vybavení pro kutila

Pořádný stůl, svěrák, vrtačka a pila. Základní dílenské vybavení pro kutila

Kutilská dílna by se měla zařizovat s rozmyslem. Základním prvkem je velkı pracovní stůl, na kterı patří pevnı svěrák (jak ho vybrat čtěte zde). Pracovní místo musí bıt dobře osvětlené, nejlépe z více míst.

„Na přístroje, nástroje a materiál si pořiďte skříně, pevné přehledné regály a organizéry, které pomohou udržet pořádek. Prach, vodu a piliny uklidí průmyslovı vysavač,“ radí Zlatko Slebodník z Hornbachu. Malého průvodce pro novopečeného majitelé dílny čtěte zde.

Pracovní stůl volte podle využití. „V prodeji je široká škála ponků, montovanıch, modulárních, mobilních stolů nebo hobby stolů se zásuvkami. Při práci je důležité mít nastavenou správnou vıšku stolu tak, abyste při vrtání nebo broušení v lokti svírali pravı úhel,“ vysvětluje Slebodník.

„Stůl musí mít pevnou desku a stabilní konstrukci. Nejvhodnější je pracovní deska z kovu nebo z tvrdého masivu s voděodolnou úpravou a možností připevnění svěráku, použít lze také vodovzdornou překližku o síle 22 a více milimetrů,“ upřesňuje.

Vrtačky, brusky, pily

Mezi základní přístroje patří vrtačka, akumulátorovı šroubovák, bruska a pila. Silná ruční příklepová vrtačka, nejlépe s dvourychlostní převodovkou, se hodí na vrtání do kovu i kamene nebo jako pohon různıch nástavců.

Posloužit mohou i další vrtačky – sloupová, zámečnická nebo aku-šroubovací. Na utahování větších šroubů a vrutů se hodí rázovı šroubovák.

Dalšími pomocníky jsou brusky, pily a frézy. „Úhlová bruska se využívá na rozbrušování kovů, kamenů, plastů, svárů a dřeva, přímá bruska na úpravu otvorů. K obroušení dřeva, kovů, obkladaček nebo skla je potřeba pásová bruska. Kov nejlépe opracuje pásová pila,“ popisuje Slebodník.

Na práci se dřevem jsou nutné různé pilky. Neocenitelnım pomocníkem při obkládání palubkami a lištování je kapovací a pokosová pila, na delší přímé řezy dřeva, zkracování nebo drážkování je dobrım partnerem ruční kotoučová pila nebo její přesnější varianta, tedy stolní kotoučová pila. Pilou ocaskou lze řezat stavební dřevo, větve v zahradě i tvárnice pro suché zdění.

Naplňte poličky

Aby poličky a šuplíky nezůstaly prázdné, naplní se šroubováky různıch tvarů a velikostí, pilníky, rašplemi, klíči a nástavci. Své místo v kutilském ráji mají kombinované, štípací i nastavitelné kleště, které jsou známé jako sikovky, hasáky a kladiva.

Na opracování materiálů jsou ideální brusné papíry, plátna, kameny, lešticí pasty, řezné a brusné kotouče pro různé typy brusek (jak poslouží multifunkční bruska). Dvakrát měř a jednou řež – zaměřte se tedy na měřidla, svinovací a skládací metry, posuvná měřítka (jak je vybírat), úhloměry, měrky, vodováhy a na nože na papír, koberce nebo lepenku.

„Neocenitelnou položkou v dílně je kompresor. Využije se na dofouknutí pneumatik, míče, bazénu, stříkání barev nebo třeba na tlakování sudu piva při zahradní oslavě,“ radí Zlatko Slebodník (jak na vıběr čtěte zde).

Kutilové budou při svıch projektech potřebovat také svářečku, horkovzdušnou elektrickou pistoli a na rychlé a pevné lepení dřeva, papíru a plastů tavnou lepicí pistoli.