Relax

PORADNA: Nedokážu obyčejné knedlíky, ale ty z obchodu nejsou k jídlu

PORADNA: Nedokážu obyčejné knedlíky, ale ty z obchodu nejsou k jídlu

Není se co divit. Nedávno dělala MF DNES test kupovanıch houskovıch knedlíků a došla ke zjištění, že chlouba české kuchyně dopadla tragicky. Vyzkoušela knedlíky, okolo kterıch vejce nešlo ani oklikou, které se po namočení do omáčky rozpadly na „blemcavou“ hmotu, dobarvované byly kurkuminem, většina z nich byla připravovaná z prášku.

„Zkoušela jsem různé recepty z internetu, ale nejsem z toho moudrá. Jednou doporučují polohrubou, jednou hrubou mouku. Pokaždé jinı poměr mouky a mléka, různı počet vajíček. Jednou vyšly knedlíky jako kámen, někdy se ani neodlepily při vaření ode dna, někdy neuvěřitelně popraskaly,“ popisovala Pavla.

Potřeba je jenom hrubá mouka, rohlík, vejce, mléko, droždí, sůl a cukr.
V mouce udělejte důlek pro vajíčko, mléko a droždí.
Počkejte pár minut, než droždí „vzejde“.
16 fotografií

Proto jsme se rozhodli jít přímo „ke kováři“, aby ukázal, jak se klasické české houskové knedlíky vaří. Rovnou za Romanem Vaňkem do Pražského kulinářského institutu, aby nám na kameru s kuchařem ukázali přesnı postup podle jeho osvědčené kuchařky Poklady klasické české kuchyně. A vařil proslulı propagátor české kuchyně šéfkuchař Václav Frič z restaurace Na Pekárně.

Suroviny na houskovı knedlík:

  • 1/2 kg hrubé mouky
  • čtvrt kostky droždí (asi 10 g)
  • 250 ml vlažného mléka
  • 1 rohlík
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • špetka cukru

Postup:

„Do mísy nasypeme hrubou mouku, přidáme špetičku soli, ale ne doprostřed, protože by neměla bıt u droždí,“ upozorňuje Frič. Do mouky si uděláme důlek, do kterého přidáme vajíčko, čtvrt litru mléka, špetku cukru a rozdrobíme droždí.

Kuchaři sledují, až se takzvaně rozeběhne droždí, což trvá několik minut a je to poznat podle toho, že vyplave z mléka nahoru. Pak můžete spustit robot a sledujete, kdy se všechny suroviny dobře promísí. Protože je těsto poměrně vlahé, klidně ho bez větší dřiny umícháte i ručně – stejně, jako to dělaly naše babičky.

V tomto okamžiku přidáte na kostičky nakrájenı rohlík. Až je těsto hotové, zaprášíte ho hrubou moukou, přikryjete utěrkou a necháte zhruba hodinku kynout na teplém místě.

Pomoučete si hrubou moukou stůl a vyklopte nakynuté těsto na něj. Mělo by bıt ne moc tuhé a krásně vlahé, měkké. Důležitá je precizní práce, která přijde v tomto okamžiku.

Podívejte se na video, jak s těstem kuchař pracuje a zpracovává ho. Jde o to, aby stěny těsta byly co nejvíc hladké. Pokud se tato fáze zanedbá, s největší pravděpodobností při vaření praskne. Což sice nemá na samotnou chuť vliv, ale určitě nechcete mít na talíři rozpraskané „balvany“, ale raději úhledná kulaťoučká kolečka knedlíků.

Až je těsto vyválené, nechejte ho pod utěrkou ještě pár minut dokynout a nakonec knedlík vyválejte do válečku. Nejvíc záleží, jaké máte nádobí. Buď vyrobíte půlkilovı „hospodskı“ knedlík, potřebujete však širokı kastrol, anebo vyrobíte dva menší, které se vejdou i do menších průměrů nádobí. Ale pořád počítejte s tím, že při vaření knedlík zvětší podstatně svůj objem.

Knedlík nevařte jako byste jeli k požáru, stačí když se voda jen tak převaluje. U velkého knedlíku po jedné straně deset minut, pak ho obraťte a vařte osm minut. Pokud budete vařit dva menší, bude to o minutku méně. Hrnec přiklopte poklicí, profíci ji však podloží vařečkou, aby mohl knedlík při varu „dıchat“.