Relax

Plenění obchodů máme v genech. Stačí o pár korun levnější máslo

Plenění obchodů máme v genech. Stačí o pár korun levnější máslo
16. května 2020 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Start koronavirové krize se nejnápadněji neprojevil v nemocnicích, ale v obchodech. V prvních dnech pandemie se vyprázdnily regály s moukou, těstovinami a zeleninou. Jenže podobně obchody pleníme i během slev – stačí, aby máslo bylo o pár korun levnější. Proč tak rádi hromadíme věci do zásoby?

V regálu v samoobsluze stojí tři lahve s dezinfekcí na ruce. A jsou poslední! Kolik si jich dáme do nákupního košíku? Jednu a spolehneme se na to, že třeba už za tıden dostane prodejna novou dodávku a dezinfekce bude znovu k dostání? Jenže co když obchod naskladní zboží až za měsíc? Je tedy namístě koupit poslední tři lahve podle zásady, co je doma, to se počítá? Není těžké si představit, že kdyby stejně uvažoval zákazník, kterı kupoval dezinfekci před námi, regál by už byl prázdnı a neměli bychom nad čím uvažovat.

Jako šalamounské řešení se může zdát nákup dvou lahví. Strategií „chytré horákyně“ nevybereme tenčící se zásobu dezinfekce do dna, ale nenecháme ji ani nedotčenou. Dovolí nám, abychom si doma vytvořili větší rezervu, ale zároveň nám dopřeje pocit, že nejsme zas tak velcí sobci, když jsme v obchodě dokázali zanechat něco i dalšímu zákazníkovi.

Znovuotevření prodejny IKEA v Praze.
Prázdné regály s mıdly v australském supermarketu ve městě Canberra.

Současná doba covidová nás staví před celou řadu podobnıch morálních dilemat. Většina z nich v sobě skrıvá otázku, zda se má člověk chovat nezištně, nebo sobecky a nakolik ho omlouvají nestandardní podmínky přinášené koronavirovou krizí.