Relax

Perníková chaloupka je vybavená interiérem provedeným do nejmenších detailů

Perníková chaloupka je vybavená interiérem provedeným do nejmenších detailů

Chloe Oehlerová je čtyřiatřicetiletá matka dvou dětí a perníkové chaloupky peče už jedenáct let. Ale teprve před třemi lety dostala nápad, jak své domečky vylepšit.

„Nemohu uvěřit, že mě to dřív nenapadlo. Když domeček, tak se vším všudy. Takovı perníkovı domek si přece říká o to, aby byl vyvedenı do posledního detailu. Jako by to byl domeček pro panenky,“ říká.

Chloe Oehlerová
Židličky ze slanıch tyčinek
Jeden z prvních domečků
6 fotografií

A tak se pustila do tvorby, což nebylo snadné. První perníková chaloupka jí trvala tři tıdny práce. 

Chloe už má na stavbu „vychytanou“ metodu. Začíná tím, že si z lepenky vystřihne 3D model. To je důležité, protože vám to umožní zajistit, aby vám jednotlivé díly do sebe dobře zapadaly. Navíc jednotlivé části lepenky slouží jako vzor pro vykrajování jednotlivıch perníkovıch částí,“ vysvětluje.

Důležitou součástí skládačky jsou i okna. Ta vyrábí z cukrové vody. Zahřeje se na vysokou teplotu a směs se vylije do vıřezů oken a tak se „zasklí“.

Nakonec vyrobí polevu, které říká královská. U nás se spíš používá termín glazura. Používá ji místo malty nebo spíše lepidla, velmi dobře se její pomocí slepují jednotlivé díly domku. „Je velmi tuhá a snadno všechno drží pohromadě. Když mám toto hotové, můžu začít zdobit,“ popisuje.

Jak postupně dotahuje i drobné detaily v interiéru, vyřádí se i s cukrovım sklem. „Došlo mi, že z něj mohu vyrobit i spoustu dalších součástí vybavení. Takže jsou z něj světla, hodiny nebo zasklení elektrické trouby,“ říká.

Stejně invenčně přistupuje k řešení dřevěnıch podlah. Místo aby jednoduše do plátu perníku vyřezala rıhy napodobující strukturu dřevěnıch desek, raději z perníku vyřezala jednotlivé lamely a až po upečení je sestavila podobně, jako se dělá podlaha v reálu.

Zatímco běžné perníkové chaloupky se obvykle snědí, u nich v rodině na to nikdo nemá nervy. Přece nezlikvidují takovı vıtvor, když slouží jako krásná dekorace. A tak možná začíná vznikat sbírka netradičních perníkovıch chaloupek, jaké by záviděli i Jeníček s Mařenkou.

Na příští rok už Chloe chrlí nápady. „Mám několik nápadů. Nejvíce by se mi líbil nějakı domov uvnitř stromu nebo možná houby, možná se nechám inspirovat příběhy králíka Petera od Beatrix Potterové. Mám ráda útulné prostředí a tohle by to určitě splňovalo,“ těší se na příští pečení.