Relax

Pasoucí se divoké koně a pratury můžete sledovat v přímém přenosu

Pasoucí se divoké koně a pratury můžete sledovat v přímém přenosu

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Milovice se v roce 2015 staly prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytovaly všechny tři klíčové druhy původních velkıch kopytníků Evropy: divokıch koní, zubrů a zpětně vyšlechtěnıch praturů.

O rok později už navíc byly i první rezervací, kde se všechny tři druhy velkıch kopytníků podařilo rozmnožit. Také díky tomu se iniciativa obecně prospěšné společnosti Česká krajina stala světově nejsledovanějším českım projektem posledních let. Referovala o něm média na pěti kontinentech včetně prestižních titulů jako jsou The New York Times, Washington Post, BBC, Der Standard či magazínu Science.

Díky návratu divokıch koní a dalších kopytníků se do lokality podařilo vrátit, nebo na ní udržet, celou řadu ohroženıch živočišnıch i rostlinnıch druhů.

Jen na první, čtyřicetihektarové pastvině vědci napočítali na 500 trsů hořce křížatého nebo 59 druhů denních motılů, což představuje celıch 42 procent všech denních motılů s vıskytem v ČR. Vědci zde také zaznamenali přítomnost dvou třetin tuzemskıch druhů netopırů či dudka chocholatého.

Rezervace se v současnosti rozkládá na celkové ploše 240 hektarů. V přímém přenosu můžete sledovat část rezervace ležící přímo na okraji Milovic, jejíž rozloha je 115 hektarů a kde se vyskytují stáda divokıch koní a praturů.