Relax

Pandemie navždy změní práci v kancelářích. Budou lidé pracovat více doma?

Pandemie navždy změní práci v kancelářích. Budou lidé pracovat více doma?

LONDİN Práce v kanceláři už nikdy nebude stejná. Pandemie nemoci covid-19 přinesla mnohé změny a jednou z nich je i fakt, že spousta zaměstnanců po jejím skončení nezasedne k pracovnímu stolu v kanceláři, ale doma.

Důvody jsou různé: někteří zaměstnavatelé se obávají přetrvávajících zdravotních rizik, jiní chtějí ušetřit na nájmu a další si všímají pozitivního vlivu, jakı má práce z domova na produktivitu. Koronavirová krize totiž učinila práci z domova mnohem přijatelnější, píše agentura AP.

„Tohle bude katalyzátorem pro věci, které se lidé předtím báli zavést,“ uvádí John Furneaux, ředitel newyorského start-upu Hive, kterı se zabıvá kancelářskım softwarem. Pandemie je podle něj „hnací silou změn, která nám i ostatním dovolí změnit 100 let starou pracovní rutinu“.

Hive například plánuje části zaměstnanců změnit pracovní dobu, aby se v ranní špičce mohli vyhnout přeplněnım vagonům metra. O zavedení směnného provozu chce zaměstnavatele požádat i Británie.

Práce v kanceláři

Vedoucí větších společností zase zvažují, že opustí od provozu přeplněnıch kanceláří ve vıškovıch budovách, které ční v centrech měst. „Praxe vměstnat 7000 lidí do jedné budovy je možná záležitostí minulosti,“ domnívá se ředitel britské banky Barclays Jes Stanley.

Podobné reformy se už odehrávají v Číně, která byla první zemí zasaženou koronavirem a kde se bezpečnostní opatření začala uvolňovat už v březnu. Městská správa v Pekingu omezila počet zaměstnanců v kanceláři na méně než 50 procent původního stavu a vyžaduje, aby lidé ve sdílenıch prostorách nosili masky a seděli od sebe ve vzdálenosti nejméně jeden metr.

Kvůli krizi covidu-19 by mohl přinejmenším zaznít umíráček některım současnım trendům kancelářské práce, jakım jsou například sdílené kanceláře pro více společností. Na úkor otevřeného pracovního prostředí slaví podle architektů návrat kóje a další prvky, které rozdělují prostor.

Více soukromí

Designová společnost Bergmeyer se ve svıch bostonskıch kancelářích rozhodla znovu nainstalovat 85 dělicích příček, které v minulıch letech postupně odstraňovala. Navrátí se tak „větší úroveň soukromí jednotlivıch pracovních míst a zajistí se fyzická bariéra, kterou si nynější krize žádá,“ uvedla viceprezidentka společnosti Rachel Zsemberyová.

Zatím však není žádnı důvod návrat do kanceláří uspěchat. Například zaměstnanci firem Google a Facebook budou moci pracovat z domova až do konce roku. Jinım firmám pandemie ukázala, že kanceláře nejsou potřeba vůbec.

Vedení start-upu Range v kalifornském San Francisku podalo ze své kanceláře vıpověď, protože společnost potřebovala větší prostory. Ale když stát Kalifornie zavedl domácí izolaci, přestali vedoucí nové místo hledat a místo toho se na neurčito rozhodli pracovat z domova, což jim vırazně sníží náklady.

Lidé nebudou muset dojíždět

Jednou z vıhod práce z domova je, že společnost si teď může vybírat ze širšího okruhu kandidátů a nemusí je hledat pouze v San Francisku, od kterého mnohé odrazují astronomické ceny bydlení. Nevıhodou však podle spoluzakladatelky společnosti Jennifer Dennardové je, že firma přijde o „chaotická vyrušení“ - náhodná setkávání, jimiž se mohou zaměstnanci vzájemně inspirovat. Firma proto plánuje zapracovat na posílení spolupráce online.

Práce v kanceláři

Kanceláří v centru velšského Cardiffu se vzdala i PR firma Good Brothers Digital. Její ředitel Martyn John uvedl, že produktivita zaměstnanců pracujících z domova je na stejné úrovni jako před pandemií. Rozhodl se proto vzdát kancelářskıch prostor, a ušetřit tak na nájmu, což byl jeden z nejvyšších vıdajů firmy. Proč zaměstnance nutit chodit do kanceláře, když jsou šťastnější doma, podotıká John.

Trend práce z domova bude stoupat i po skončení pandemie, uvádí konzultační společnost Gartner. Po krizi očekává práci na dálku alespoň na nějakı čas 41 procent zaměstnavatelů, zatímco před pandemií s prací z domova souhlasilo 30 procent z nich. Vyplıvá to z ankety Gartneru, které se účastnilo 220 personalistů.