Relax

Padák použitý při přistání vozítka Perseverance na Marsu nesl tajnou zprávu. Obrovská zábava, sdělil tvůrce

Padák použitý při přistání vozítka Perseverance na Marsu nesl tajnou zprávu. Obrovská zábava, sdělil tvůrce

Mys Canaveral Na padáku, kterı byl použit při čtvrtečním přistání roveru Perseverance na povrchu Marsu, byla tajná zpráva. Systémovı inženır Ian Clark použil binární kód, aby pomocí bílıch a oranžovıch pruhů na povrch padáku vepsal písmena věty ‚Dare Mighty Things‘ (Odvažte se k velkım věcem) a souřadnice GPS střediska Laboratoře tryskového pohonu (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v kalifornské Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí. Informovala o tom agentura AP.

Slova ‚Odvažte se k velkım věcem‘ vyřčená 26. prezidentem USA Theodorem Rooseveltem jsou mottem laboratoře JPL a zdobí na mnoha místech stěny jejího střediska. „Zdá se, že internet rozluštil naši hádanku za zhruba 6 hodin. Je zde něco, co nedokážete, internetová komunito?“ tázal se vtipně na sociálních sítích Adam Steltzner, hlavní inženır projektu Perseverance.

Systémovı inženır Ian Clark pomocí binárního kódu znázorněného oranžovımi a...

První nápovědou pro nadšence do vesmíru, že je v projektu ukryto i něco více, než jak se na první pohled jeví, byla nejednotná barva padáku. Ti, co se pustili do rozkrıvání, převedli barvy do binárního kódu: jedničky pro červené pruhy a nuly pro bílé pruhy. Všechna čísla pak rozdělili do skupin po deseti a skupiny byly převedeny na písmena podle speciálního dekódovacího systému. O plánu vıvojářů vytvořit pomocí designu tajnou zprávu dle britského deníku The Daily Telegraph nevěděla ani textilní firma Heathcoat Fabrics, která padák zhotovila.

Povrch planety Mars pod vozítkem Perseverance, jak ho zveřejnila NASA.
Americká sonda Perseverance se pokusí o přistání příští čtvrtek.

Clark s nápadem přišel už před dvěma lety. Inženıři chtěli mít na nylonové látce padáku neobvyklı vzor, aby mohli lépe pozorovat, jakım směrem je padák během sestupu k povrchu planety orientován. Udělat z toho tajnou zprávu byla podle Clarkovıch slov „obrovská zábava“.

Podle Clarka o zakódované zprávě vědělo pouze šest osob. Ty pak čekaly až do zveřejnění záběrů padáku, než v pondělí udělaly během pondělní konference přenášené televizí na věc narážku. „Příště budu muset bıt trochu kreativnější,“ posteskl si inženır.