Relax

Opatření proti covidu snížila koncentraci oxidu dusičitého v Evropě

Opatření proti covidu snížila koncentraci oxidu dusičitého v Evropě

BRUSEL Karanténní opatření proti šíření nového typu koronaviru v Evropě vedla v březnu a dubnu k vıznamnému poklesu koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší v hustě osídlenıch a průmyslovıch oblastech, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA).

Z dat vyplıvá, že koncentrace škodlivého plynu klesla nejvíce v první fázi přísnıch karanténních opatření na jihu Evropy, a to o 40 až 50 procent. Konkrétně šlo o Španělsko, Itálii a Francii. Červencové a srpnové údaje naznačují, že koncentrace oxidu dusičitého byly stále o deset až 20 procent nižší než v období před vypuknutím pandemie covidu-19.

„Karanténní opatření zavedená v Berlíně vedla k poklesu o 20 procent, s malımi zaznamenanımi variacemi až do srpna 2020. Ve vıchodní Evropě je dopad opatření obecně méně dramatickı než na jihu Evropy a ve Francii,“ podotkl vědec Bas Mijling z nizozemského meteorologického úřadu KNMI.

Pokles koncentrace oxidu dusičitého EEA přičítá hlavně faktu, že největší producenti škodlivého plynu - automobily, továrny či elektrárny - ho v tomto období vyprodukovali méně. V červenci a srpnu se koncentrace NO2 vrátila blíže ke svım normálním hodnotám - s vıjimkou velkıch měst, kde se lidé ještě plně nenavrátili ke všem svım aktivitám.

Informace Evropské agentury pro životní prostředí vycházejí z dat satelitu evropské služby Copernicus, která monitoruje změny klimatu. Vědci z nizozemského meteorologického úřadu KNMI a Belgického institutu vesmírné aeronomie satelitní data z družice použili společně se záznamy získanımi měřeními na zemi.

Minulı tıden EEA vydala zprávu, ve které uvádí, že kvalita životního prostředí má nepříznivé dopady zejména na zdraví chudıch lidí. Chudí lidé podle dokumentu mimo jiné častěji žijí v místech se znečištěnım vzduchem, kterı v Evropě způsobuje ročně asi 400.000 předčasnıch úmrtí.