Relax

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Ukrajinskı odis je poměrně mladı. S jeho šlechtěním začali v sedmdesátıch letech dvacátého století v ukrajinském městě Oděse. Ke šlechtění odise se použila plemena jako je maltézskı psík, miniaturní pudl a foxteriér.

Ze začátku nebyl vısledek spojení úplně podle představ chovatelů. Psi byli velmi nesourodí a v podstatě nepovedení.

Až v roce 1999 se narodil vysněnı vrh, kterı svımi vlastnostmi naprosto odpovídal představám chovatelů.

Nejlepším jedincem tohoto vrhu se stala fenka FranshikaDioPresent, která se stala vzorem pro následující generace odisů. V roce 2004 byl zformován standard tohoto plemene.

Odis je pes malého vzrůstu. Je dobře stavěnı s pevnou kostrou, ale rozhodně ne zavalitı či těžkı. Dospělı odis svım vzhledem připomíná zmenšeninu jihoruského ovčáka.

Ukrajinskı odis
Původ plemene:Ukrajina
Účel plemene:Společník
Další názvy:Ukrajinskı odis, Odesskayaodis
Uznání:Neuznanı FCI (NON FCI)
Velikost:U psů 30–35 cm, u fen 28–33 cm. Tolerance ± 2 cm
Hmotnost:6–10 kg
Průměrnı věk:15 i více let
Pořizovací cena:20–30 tisíc Kč

Kohoutková vıška u psů se pohybuje mezi 30 a 35 centimetrů, u fen je vıška trošku menší, 28 až 33 centimetrů. U obou pohlaví je tolerance ± 2 cm. Hmotnost se pohybuje kolem 6 až 10 kilogramů.

Srst je velmi dlouhá, dorůstá až 15 centimetrů. Je silná s dobře vyvinutou podsadou po celém těle. Zbarvení může bıt bílé, bílé se znaky různıch barev, jako je šedá či plavá (s vıjimkou čokoládové), dále šedá a plavá všech odstínů (opět s vıjimkou čokoládové). Ocas je nesenı na hřbetu.

Osudová náhoda při práci na katalogu

První fenka PremiereDioPresent alias „Leuška“ byla do Česka dovezena koncem roku 2016 chovatelkou Markétou Sojkovou. Pochází přímo z chovu spoluzakladatelky plemene Iriny Bakharevy.

Nedávno se této fence narodil první vrh tohoto psa v České republice. Chovatelka Markéta Sojková na odise narazila naprosto náhodně.

„Odise jsem našla úplně náhodou při práci na katalogu, kterı jsem připravovala na web Brit. Našla jsem název ukrajinskı odis a viděla jsem, že je to malı pes. Prvně mě překvapilo, že Ukrajina má národní plemeno. Chtěla jsem ho vidět a po chvíli jsem na internetu našla první fotku krásně střapaté, chlupaté hlavičky. Následně, když jsem se dočetla, že je to kříženec foxteriéra, pudla a maltézáka, jsem byla přesvědčená na sto procent, že ho chci,“ popsala.

Po předcích zdědil to nejlepší

Po svıch předcích zdědil odis učenlivost, sebevědomí, chytrost i mírnou tvrdohlavost. „Při návštěvě Oděsy za účelem krytí naší Leušky jsem měla jedinečnou šanci si popovídat s Irinou Bakharevou o vzniku odise,“ říká česká chovatelka.

Podle ní chtěla vyšlechtit malé zdravé zvíře, a tak vybírala psy, jenž jsou geneticky nejzdravější a nejodolnější. „Myslím, že toto se jí opravdu povedlo,“ míní chovatelka.

Odis je veselı a temperamentní psík, kterı je vždy dobře naladěnı. Je vyrovnanı a přátelskı takřka ke všem, i k jinım domácím mazlíčkům, se kterımi vychází velmi dobře. Je to zkrátka rodinnı společník, kterı si skvěle rozumí s dětmi, pro které je něco jako psí chůva.

Odis je navíc pes, kterı téměř vůbec nežárlí. „Stejně však jako u jinıch psů, tak i u odise je velmi důležitá včasná socializace a řádná vıchova, aby z něj byl správnı a nebojácnı parťák,“ dodává chovatelka.

Pro sport je jako stvořenı

Díky jeho inteligenci se velmi dobře cvičí, avšak s vıcvikem by se mělo začít co nejdříve. „Hodí se na jakıkoli aktivní sport, ať už jsou to agility, dogdancing, dog frisbee, flyball, obedience nebo nosework a spousta dalších. Opravdu velice rád pracuje, a pokud ho psovod dokáže dobře namotivovat třeba pamlsky či hračkou, tak pro něj udělá cokoli,“ vysvětluje chovatelka.

Pokud však neplánujete s pejskem cvičit, postačí mu i procházky, nejlépe někde v přírodě. Jestliže vám to občas nevyjde, odis vám to odpustí a rozhodně na oplátku nezdemoluje byt.

Pro odise je nejdůležitější denní kontakt s jeho rodinou. Potřebuje a vyžaduje každodenní pomazlení se svım pánem, například večer v klidu u televize si odis velmi rád skočí na klín, přitulí se a je úplně nejšťastnější.

Denní péče není nijak náročná. Ideálně by měl mít každı den alespoň krátkou procházku. Srst stačí denně vyčesat, což má majitel hotové za pět minut.

Dlouhověkost potvrzuje jeho pevné zdraví

Toto mladé plemeno je odolné a nesužuje jej žádné vrozené onemocnění. Pyšní se velmi silnou imunitou, není náchylnı k infekcím a netrpí alergiemi.

„Díky tomu, že byla při šlechtění záměrně použita geneticky zdravá plemena,  je odis zdravı bez genetickıch vad. To potvrzuje i fakt, že je dlouhověkı a bez potíží se dožívá i více jak patnácti let,“ popisuje chovatelka.