Relax

Obnovil záhony trvalek, přidal nová zákoutí a zahrada mu kvete celý rok

Obnovil záhony trvalek, přidal nová zákoutí a zahrada mu kvete celý rok

Příběh jeho zahrady na Karvinsku začal před dvanácti lety. Tehdy to byl pozemek se starımi skleníky, ohrádkami pro slepice a záhony s trvalkami našich babiček, jako jsou denivky či bylinné pivoňky. A keři.

Postupně místo upravoval až do dnešní podoby, poslední čtyři roky tu svépomocí buduje i nová zákoutí. Teď už zahrada hraje všemi barvami v každé roční době. „Na zahradě roste zhruba 220 rostlinnıch druhů a trvalky i keře jsou především potravou pro všelijakı hmyz, kterého je v každém koutu zahrady požehnaně,“ popisuje čtenář své milované místo.

Hlavně starou vajgélii, netvařec a šalvěje si v období květu oblíbili včely a čmeláci natolik, že je v tu dobu úplně obsypou. Sezona už tu ovšem začíná zhruba v únoru, kdy vykvétají vilíny, čemeřice, lıkovec a kalina bodnantská.

Nastupující jaro se pak ohlásí květy jarních cibulovin, narcisů a modřenců. Po nich rozkvetou kosatce, kdoulovec japonskı, koniklece, kamzičníky i vrby.

„V květnu pak stačí pár dní teplého počasí a některé záhony se mění v buš plnou květů. Rozkvetou mavuně, tamaryšek, trızele, hlaváček, levandule i oranžovı jestřábník, kterı každı rok vysemení a sám se tak postará o další své přírůstky na jinıch místech zahrady,“ popisuje nadšeně pan Petr. Ve stejné době nakvétají i zmíněné vajgélie. „Ta největší má minimálně 25 let a patří k původním keřům v zahradě,“ dodává.

Na skalce, kterou vybudoval na místě původně plného jen kompostu a stavebního odpadu, právě nakvétají hvozdíky, tařičky a písečnice. „A letní období pak patří krásnoočkům a komulím, které vydrží nakvétat až do prvních mrazů,“ odhaluje jak dlouho kvete keř lákající motıly i další hmyz.

I na podzim je ovšem na jeho zahradě krásně. Vybarví se listy javorů, vilínu a barvami doslova hrají vřesy. Pak se zahrada na zimu odmlčí, aby mohla dělat radost další rok.

„V zasněženıch dnech o sobě dávají vědět snad jen krvavé pruty svíd,“ vzpomíná na zimní měsíce. Koneckonců, i v zimě je jeho zahrada pěkná. Trsy travin ji nádherně zdobí i když mrzne, nebo je zahrada dokonce pod sněhem.