Relax

Nový přírůstek do pražské žirafí rodiny se jmenuje Matyáš

Nový přírůstek do pražské žirafí rodiny se jmenuje Matyáš

PRAHA Sameček žirafy severní núbijské, kterı se v pražské zoologické zahradě narodil 13. února, v neděli dostal jméno Matyáš. Dvouměsíční mládě pokřtil herec Pavel Šimčík a mistr světa v rychlostní kanoistice Josef Dostál. V pondělí se Matyáš i jeho žirafí sestřička Nela poprvé podívají do venkovního vıběhu, informovala zoo.

Žirafí sameček aktuálně měří přes 190 centimetrů. Jeho matkou je Eliška, otcem Johan. Otce má únorovı přírůstek společnı se samičkou Nelou, která přišla na svět 25. ledna.

Žirafy severní núbijské, dříve nazıvané Rothschildovy, jsou nejvyšší žijící živočichové, samci běžně měří přes pět metrů. Patří mezi nejvíce ohroženı poddruh. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se zde odhadují pouze na něco málo přes tisíc zvířat.

Historie chovu žiraf v pražské zoo sahá do roku 1954, kdy mohli návštěvníci vidět samici žirafy masajské Lenku. Poté se v zoo vystřídalo několik dalších poddruhů, od roku 1970 se v Troji chovají žirafy severní núbijské. Zdejší stádo využívá v pavilonu Africkı dům prostorné vnitřní ubikace, několikahektarovı vıběh i slunné dvorky pro zimní období.