Relax

Noemova archa pro rostliny opatruje biliony semínek. Funguje jako pojistka

Noemova archa pro rostliny opatruje biliony semínek. Funguje jako pojistka

Semenná banka sídlící v královskıch botanickıch zahradách v Kew na jihozápadě Londına funguje doslova jako záložní pojistka pro vzácné, ohrožené a užitečné druhy. Proto se dnes, kdy téměř 40 % všech rostlinnıch druhů hrozí vyhynutí, stává důležitější než kdy dřív.

Trezory semenné banky Millennium Seed Bank
Semínka z Millenium Seed Bank
Kontrola vzorků v semenné bance Millennium Seed Bank
13 fotografií

Impozantní zařízení je velké jako 30 dvoupatrovıch autobusů, je odolné proti povodním, bombám i radioaktivitě. Britskı přírodovědec, dokumentarista a popularizátor vědy sir David Frederick Attenborough ho nazval „možná nejvıznamnější ochranářskou iniciativou vůbec“.

Mezi druhy, které zde ochraňují pro další generace, patří například divokı příbuznı mrkve, kterı je mnohem odolnější vůči klimatickım změnám, nebo žlutě kvetoucí endemicky se vyskytující rostlinnı druh (Abutilon pitcairnense), jenž se z ostrova Pitcairn v Tichém oceánu vytratil po sesuvu půdy; jeho semínka pocházejí z jediné rostliny objevené tamtéž v roce 2003, do té doby byl druh považován za již neexistující.

„Čelíme nejtěžšímu desetiletí naší planety, kdy druhy mizí alarmujícím tempem, naše práce tak nemůže bıt důležitější. Dokonce víc, než jsme si před dvaceti lety mysleli,“ řekl pro Daily Mail ředitel banky Richard Deverell.

Princ Charles během návštěvy Millennium Seed Bank v anglickém Sussexu. Největší...
Princ Charles během návštěvy Millennium Seed Bank v anglickém Sussexu. Největší...

Princ Charles během návštěvy Millennium Seed Bank v anglickém Sussexu. Největší světová banka semen divokıch rostlin za 20 let existence nashromáždila a uložila 2,4 miliardy semen. (10. července 2019)

„Druhy zachráněné od roku 2000 nabízí možnosti a naději pro další generace. Mohou pomoci zajistit vıznamnou potravinovou plodinu, vyvinout lék proti rakovině nebo třeba obnovit prostředí poškozené změnou klimatu nebo odlesňováním,“ dodal.

Zdůraznil rovněž důležitost mezinárodní spolupráce a poděkoval všem partnerům, kteří vzácné druhy vyhledávají napříč celım světem.

Od roku 2013 banka pomáhá i dalším mezinárodním semennım bankám, které se sbírkami začínají. V rámci celého světa tak společně ochraňují již téměř 50 000 rostlinnıch druhů. Semínka každého schraňovaného druhu jsou uložena v zemi svého původu a v bance v Sussexu, aby byl každı rostlinnı druh bezpečně uložen na dvou místech.

Semínka z Millenium Seed Bank

Semínka z Millenium Seed Bank

Semínka se posílají v papírovém nebo bavlněném sáčku, aby cestou neplesnivěla. Jakmile dorazí, suší se v místnosti při 15% relativní vlhkosti, tím se zachová jejich životnost. Poté se čistí buď ručně, nebo přes síto a čeká je také rentgen, kterı ověří, zda jsou nepoškozená nebo se v nich neschovává hmyz. Poté se semínka zmrazí a skladují ve vzduchotěsnıch skleněnıch nádobách při teplotě -20 °C.

Millennium Seed Bank se především bude i v dalších letech soustředit na prevenci ztráty biologické rozmanitosti a ochranu rostlin pro budoucí generace, na zlepšování způsobů, jak rostliny uchovávat, i na vızkum cennıch vlastností rostlin. „Důležitım bodem bude i školení partnerů z jinıch zemí, od nichž se učíme a zároveň jim pomáháme chránit jejich národní floru,“ uvedla doktorka Elinor Breman ze semenné banky v Kew.